Uchwała SN z dnia 30 sierpnia 1991 r., sygn. I KZP 15/91
Umyślnym przestępstwem zniszczenia lub uszkodzenia mienia lub uczynienia go niezdatnym do użytku (art. 59 pkt 2 k.k.) jest przestępstwo, w którym umyślny zamach zwrócony przeciwko fizycznej integralności mienia doprowadza co najmniej do jednego z wymienionych skutków.
Skazanie za takie przestępstwo uzasadniające orzeczenie nawiązki na podstawie art. 59 pkt 2 k.k. powinno znaleźć wyraz w opisie czynu w wyroku skazującym oraz w kwalifikacji prawnej, chyba że zachodzi pozorny (pomijalny) zbieg przepisów ustawy.
Sąd Najwyższy w sprawie Tadeusza Stanisława F., oskarżonego o przestępstwo z art. 138 § 1 k.k. w zw. z art. 25 § 2 k.k., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 390 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny w Lublinie postanowieniem z dnia 29 maja 1991 r. zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy: Czy użyte w pkt 2 art. 59 k.k. określenie: «umyślne przestępstwo zniszczenia lub uszkodzenia mienia lub uczynienia go niezdatnym do użytku», które stanowi przesłankę orzeczenia nawiązki, swoim zakresem obejmuje tylko umyślne przestępstwa, zawierające w swych ustawowych znamionach łącznie lub choćby jedną ze wskazanych trzech alternatywnych postaci naruszenia cudzego mienia, czy też ponadto obejmuje wszelkie inne umyślne przestępstwa, których skutkiem, objętym zamiarem sprawcy, jest szkoda w cudzym mieniu określona jako zniszczenie lub uszkodzenie mienia lub uczynienie go niezdatnym do użytku, jak np. przewidzianych w art. 136 § 1 pkt 2 i 3 k.k., art. 138 k.k., art. 184 k.k., art. 208 k.k. i innych? uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty