Wyrok SN z dnia 16 stycznia 1991 r., sygn. I CR 756/90
Jeżeli wymaga tego dobro rodziny, można w procesie o obalenie domniemań ustanowionych w art. 134 k.k.w. żądać przed podziałem majątku wspólnego rozliczeń przewidzianych w art. 45 k.r.o. Do rozliczeń tych między Skarbem Państwa a małżonkiem osoby skazanej nie ma zastosowania art. 164 § 1 k.k.w.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Janiny P. przeciwko Skarbowi Państwa Urzędowi Skarbowemu w Ch. o 2.500.000 zł na skutek rewizji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Lublinie z dnia 4 maja 1990 r. IC 181/90 uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Chełmie pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania rewizyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki w Lublinie wyrokiem z 4.VII.1985 r. skazał męża powódki Wiesława P. między innymi na karę dodatkową konfiskaty mienia w całości za zagarnięcie mienia społecznego znacznej wartości (art. 46 § 1 pkt 2 k.k. w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 ustawy z 10.V.1985 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego i prawa o wykroczeniach Dz.U. nr 23, poz. 100) oraz uznał go za winnego popełnienia czynem ciągłym przestępstwa przeciw innemu mieniu. Sąd Najwyższy rozpoznając 5.IX.1986 r. rewizję oskarżonego zmienił wyrok Sądu I instancji w ten sposób, że uznał przypisane Wiesławowi P. przestępstwa skierowane przeciw mieniu społecznemu i przeciw innemu mieniu za jedno przestępstwo ciągłe, za które orzekł karę pozbawienia wolności i grzywny oraz utrzymał w mocy zaskarżony wyrok w pozostałej części.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty