Uchwała SN z dnia 11 października 1990 r., sygn. III CZP 58/90
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Heleny P. przeciwko Jolancie B. o eksmisję po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Lublinie, postanowieniem z dnia 20 kwietnia 1990 r. I Cr 266/90 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
Czy dzierżawcy, który wszedł w posiadanie nieruchomości i poczynił na nią nakłady przed zawarciem umowy dzierżawy, przysługuje prawo zatrzymania w sprawie o eksmisję, czy też jego stosowanie jest wyłączone z mocy art. 461 § 2 k.c.?
podjął następującą uchwałę:
Cena nabycia nie jest nakładem na rzecz w rozumieniu art. 461 § 1 k.c.
Uzasadnienie
Zagadnienie prawne przedstawione w pytaniu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie powstało na tle następującego stanu faktycznego:
Poprzedniczka prawna powódki otrzymała podczas scalania gruntów dokonywanego w latach 1929-1931 siedlisko poszerzone o pas gruntu z domem, posiadany dotychczas przez innego rolnika. Niezależnie od tytułu do nieruchomości wywodzącego się ze scalenia, co nie było sporne, ta sama osoba uzyskała akt własności ziemi wydany na podstawie przepisów ustawy z 26.X.1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Pozwana jest prawnuczką Zofii Mr., która po scaleniu kupiła dom znajdujący się na pasie gruntu przyznanym Zofii Ma. poprzedniczce powódki oraz wydzierżawiła od Zofii Ma. grunt zajęty pod budynkiem wraz z jego bezpośrednim otoczeniem. Posiadanie kupionego domu oraz dzierżawionego placu pod budynkiem i wokół budynku było przekazywane w ramach spadku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty