Uchwała SN z dnia 13 maja 1987 r., sygn. III CZP 82/86
1. W wypadku gdy kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej (art. 560 § 2 k.c.) jego uprawnienia określone w art. 494 k.c. obejmują również roszczenia o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania w granicach dodatniego interesu umowy. Do zasad tej odpowiedzialności ma zastosowanie art. 471 k.c.
2. Obowiązek sprzedawcy naprawienia szkody na podstawie art. 494 w związku z art. 560 § 2 i art. 471 k.c. obejmuje także stratę wynikającą ze wzrostu ceny w okresie od dnia zapłaty przez nabywcę ceny do dnia zastępczego zaspokojenia się w drodze nabycia innej rzeczy tego samego rodzaju.
Przewodniczący: Prezes SN W. Sutkowski. Sędziowie SN: G. Bieniek, Ł. Grygołajtys, Z. Marmaj, T. Miłkowski, K. Piasecki (sprawozdawca), Z. Świeboda.
Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora Prokuratury Generalnej, P. Wiśniewskiego, rozpoznał wniosek Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 października 1986 r. o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie prawne:
1) "Czy w sytuacji, gdy kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej (art. 560 § 2 k.c.), jego uprawnienia określone w art. 494 k.c. obejmują również roszczenia o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania?
2) W przypadku odpowiedzi pozytywnej na powyższe pytanie, czy obowiązek sprzedawcy naprawienia szkody obejmuje wyrównanie wzrostu cen, jaki nastąpił między sprzedażą rzeczy a odstąpieniem od umowy?"
podjął następującą uchwałę i nadał jej moc zasady prawnej:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty