04.04.2023

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2023 r., sygn. II OSK 1066/20

Inspekcja sanitarna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. z siedzibą w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 grudnia 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 411/19 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w D. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...] w przedmiocie nakazu zapewnienia prawidłowej prezentacji i reklamy środków spożywczych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] sp. z o.o. z siedzibą w D. na rzecz [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 30 grudnia 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 411/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w D. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z [...] lipca 2019 r., nr [...] w przedmiocie nakazu zapewnienia prawidłowej prezentacji i reklamy środków spożywczych, oddalił skargę.

Skargę kasacyjną, uzupełnioną pismem z [...] kwietnia 2020 r., od powyższego wyroku złożyła [...] sp. z o.o. z siedzibą w D., zaskarżając go w całości.

Na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. wyrokowi zarzucono naruszenie prawa materialnego, tj.

a) art. 1 ust. 1 lit. b w zw. z art. 2 ust. 2 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała oraz uchylające dyrektywę Rady 92/52/EWG, dyrektywy Komisji 96/8/WE, 1999/21 /WE, 2009/39/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 41/2009 i (WE) 953/2009, (dalej: "rozporządzenie w sprawie żywności dla dzieci") poprzez jego niewłaściwe zastosowanie do oceny prezentacji produktu skarżącej, oleju "Olej dla dziecka", podczas gdy produkt ten nie stanowi "żywności dla dzieci" w brzmieniu określonym definicją zawartą w rozporządzeniu w sprawie żywności dla dzieci, gdyż nie jest przeznaczony do spełniania szczególnych potrzeb zdrowych niemowląt odstawianych od piersi oraz zdrowych małych dzieci i nie stanowi suplementu ich diety ani nie jest stosowany w celu stopniowego przystosowania się do zwykłej żywności, lecz jest mieszanką świeżo tłoczonych olejów słonecznikowego i rzepakowego, zawierających korzystne dla zdrowia ludzi kwasy tłuszczowe, o walorach smakowych akceptowanych przez większość dzieci i z tego względu polecanym jako jedno z pierwszych źródeł zdrowych tłuszczów dla dzieci,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne