04.04.2023

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2023 r., sygn. II OSK 1066/20

Inspekcja sanitarna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. z siedzibą w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 grudnia 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 411/19 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w D. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...] w przedmiocie nakazu zapewnienia prawidłowej prezentacji i reklamy środków spożywczych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] sp. z o.o. z siedzibą w D. na rzecz [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 30 grudnia 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 411/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w D. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z [...] lipca 2019 r., nr [...] w przedmiocie nakazu zapewnienia prawidłowej prezentacji i reklamy środków spożywczych, oddalił skargę.

Skargę kasacyjną, uzupełnioną pismem z [...] kwietnia 2020 r., od powyższego wyroku złożyła [...] sp. z o.o. z siedzibą w D., zaskarżając go w całości.

Na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. wyrokowi zarzucono naruszenie prawa materialnego, tj.

a) art. 1 ust. 1 lit. b w zw. z art. 2 ust. 2 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała oraz uchylające dyrektywę Rady 92/52/EWG, dyrektywy Komisji 96/8/WE, 1999/21 /WE, 2009/39/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 41/2009 i (WE) 953/2009, (dalej: "rozporządzenie w sprawie żywności dla dzieci") poprzez jego niewłaściwe zastosowanie do oceny prezentacji produktu skarżącej, oleju "Olej dla dziecka", podczas gdy produkt ten nie stanowi "żywności dla dzieci" w brzmieniu określonym definicją zawartą w rozporządzeniu w sprawie żywności dla dzieci, gdyż nie jest przeznaczony do spełniania szczególnych potrzeb zdrowych niemowląt odstawianych od piersi oraz zdrowych małych dzieci i nie stanowi suplementu ich diety ani nie jest stosowany w celu stopniowego przystosowania się do zwykłej żywności, lecz jest mieszanką świeżo tłoczonych olejów słonecznikowego i rzepakowego, zawierających korzystne dla zdrowia ludzi kwasy tłuszczowe, o walorach smakowych akceptowanych przez większość dzieci i z tego względu polecanym jako jedno z pierwszych źródeł zdrowych tłuszczów dla dzieci,

b) art. 1 ust. 1 i 2 w zw. z art. 2 ust. 2 lit. a i lit. J oraz art. 6 i 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) o nr 1924/2006 i (WE) o nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) o nr 608/2004 (dalej: "rozporządzenie w sprawie informacji na temat żywności") poprzez jego błędną wykładnię i w konsekwencji pominięcie w ocenie formy i treści przekazywanej informacji na temat produktu "Olej dla dziecka", informacji o produkcie zamieszczonych na tylnej etykiecie umieszczonej na produkcie oraz w opisie produktu na stronie internetowej [...], spełniających definicję "informacji na temat żywności" oraz "etykietowania" zamieszczoną w treści ww. rozporządzenia (art. 2 ust. 2 lit. a i lit. j) przy uwzględnieniu, że zarówna przednia, jak i tylna etykieta produktu zawiera aktualnie informacje o składzie produktu, sposobie przechowywania, dacie minimalnej trwałości, informację, że produkt nie jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego, producencie oraz wartości odżywczej i energetycznej, a podany na stronie internetowej opis produktu jest bardzo szeroki, ale już w pierwszym zdaniu opisu wskazuje się, że produkt stanowi mieszkankę oleju rzepakowego i słonecznikowego a także zawiera informację, że produkt nie jest żywnością specjalnego przeznaczenia, lecz jest wybierany przez dzieci ze względu na smak oraz przy uwzględnieniu, ze produkt "Olej dla dziecka" można kupić wyłącznie za pośrednictwem strony internatowej z powyższym opisem i olej ten jest tłoczony na bieżące zamówienie klienta,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne