24.05.2023

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2023 r., sygn. III OSK 7681/21

Służba więzienna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Mirosław Wincenciak sędzia del. WSA Beata Jezielska Protokolant starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 229/21 w sprawie ze skargi D. W. na decyzję Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 20 listopada 2020 r. nr BKS.111.769.2020.ŁS w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 15 czerwca 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt II SA/Wa 229/21) oddalił skargę D. W. na decyzję Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z 20 listopada 2020 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.

Decyzją personalną z 27 sierpnia 2020 r. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej [...] na podstawie art. 96 ust. 2 pkt 10, art. 98 ust. 2 w związku z art. 32 ust. 1, art. 63 ust. 2 pkt 3, art. 217 oraz art. 218 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 848), po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego z wniosku Dyrektora Zakładu Karnego [...], zwolnił ze służby sierż. D. W.– starszego strażnika działu ochrony Zakładu Karnego [...], ponieważ dalsze jego pozostawanie nie daje się pogodzić z dobrem służby. Jak wskazał organ, w okresie od 12 lipca 2018 r. do dnia orzekania, to jest od ponad 2 lat, funkcjonariusz nie podejmował służby z powodu choroby przez łącznie 632 dni, przy czym ostatni raz pełnił służbę 2 lutego 2019 r. Nieobecność ww. funkcjonariusza w ocenie organu stwarza realne niebezpieczeństwo zakłócenia, zaprzestania i niezrealizowania ustawowych zadań Służby Więziennej oraz powoduje konieczność obciążania dodatkowymi zadaniami innych funkcjonariuszy, pełniących służbę. Sytuacja ciągłego pozostawania na zwolnieniach lekarskich strony, skutkująca w efekcie ponad półtoraroczną nieobecnością w służbie, łączy się zawsze z negatywnym odbiorem społecznym, a to już w sposób bezpośredni godzi w wizerunek Służby Więziennej, naruszając jej dobre imię oraz podważa społeczne zaufanie do tej formacji. Ponadto orzeczeniem z 8 maja 2019 r. [...] Rejonowa Komisja Lekarska [...] orzekła zdolność ww. funkcjonariusza do służby, jednak w żaden sposób nie wpłynęło to na powrót do wykonywania przez niego obowiązków służbowych oraz wzrost jego dyspozycyjności. Organ zwrócił także uwagę, że raportem z 28 lutego 2019 r. strona wycofała z użytku służbowego podany wcześniej numer prywatnego telefonu komórkowego, uniemożliwiając przełożonym "najszybszy i najwygodniejszy kontakt, obniżając tym samym jeszcze bardziej swój poziom dyspozycyjności w służbie".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne