Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. I OSK 677/21
Warunkiem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobom wymienionym w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, sprawującym opiekę nad osobą pozostającą w związku małżeńskim, jest legitymowanie się przez współmałżonka osoby wymagającej opieki orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA. Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Dominik Więckowski po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Ol 752/20 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 26 listopada 2020 r., II SA/Ol 752/20 oddalił skargę A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Decyzją z dnia [...] czerwca 2020 r. Wójt Gminy M., na podstawie art. 17 ust. 1, art. 24 ust. 2a i ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2020.111 ze zm.), dalej jako "u.ś.r.", odmówił przyznania A.S. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad A. T. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż strona została ustanowiona opiekunem prawnym dla ubezwłasnowolnionej całkowicie podopiecznej, która jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Rodzice podopiecznej nie żyją, a rodzeństwo nie utrzymuje z nią kontaktów. Od kwietnia 2007 r. A. T. została umieszczona w rodzinie zastępczej niespokrewnionej u wnioskodawczyni, a po osiągnięciu pełnoletności nadal pozostała w rodzinie zastępczej. Wskazano także, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki został umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej. Powołując się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego wskazano, że ograniczenie pomocy pieniężnej państwa w postaci świadczeń pielęgnacyjnych tylko dla rodzin zastępczych spokrewnionych wynika z tego, że rodziny zastępcze otrzymują wsparcie, którego nie ma rodzina naturalna. Rodziny zastępcze otrzymują świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, któremu zapewniono pieczę zastępczą. Ponadto rodziny zastępcze zawodowe mogą otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Wskazano, że strona nie należy do osób zobowiązanych do alimentacji, a w związku z tym nie spełnia warunków uprawniających do przyznania wnioskowanego świadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty