27.09.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 27 września 2023 r., sygn. I OSK 859/23

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, fakt zarejestrowania jako osoba bezrobotna nie może automatycznie przesądzać o braku związku przyczynowego pomiędzy niepodejmowaniem zatrudnienia a opieką nad osobą najbliższą, gdyż decydujący jest stan zdrowia osoby niepełnosprawnej w momencie ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.

Teza od Redakcji

Dnia 27 września 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Karol Kiczka Sędziowie: sędzia NSA Piotr Niczyporuk sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 września 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 czerwca 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 298/22 w sprawie ze skargi M. U. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1. prostuje oczywistą omyłkę pisarską zaistniałą w komparycji wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w ten sposób, że w miejsce nr zaskarżonej decyzji "[...]" wpisuje nr "[...]", 2. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta K. z [...] października 2021 r. [...].

Uzasadnienie

Wyrokiem z 27 czerwca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M.U. (Skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie (Kolegium) z [...] grudnia 2021 r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy :

Prezydent Miasta Krakowa (Prezydent) decyzją z [...] października 2021 r. odmówił przyznania Skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką – H. M.

Podstawą faktyczną rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji było ustalenie, że matka Skarżącej (ur. w 1941 r.) legitymuje się orzeczeniem Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania Niepełnosprawności w [...] z [...] marca 2021 r., ustalającym że jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności – stopień niepełnosprawności przyznano na stałe. Nie ustalono jednak od kiedy istnieje inwalidztwo, a znaczny stopień niepełnosprawności datuje się od 31 marca 2021 r. Uwzględniając treść wyroku Trybunał Konstytucyjny z 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 – organ I instancji uznał, że nie został spełniony warunek z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych i odmówił przyznania Skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne