Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606642)
      • Kadry i płace (26074)
      • Obrót gospodarczy (88721)
      • Rachunkowość firm (3821)
      • Ubezpieczenia (35822)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    21.03.2023

    Postanowienie NSA z dnia 21 marca 2023 r., sygn. III OW 2/23

    wyznaczenie organu właściwego do rozpatrzenia wniosku o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie dla żołnierza który odbył ćwiczenia wojskowej w 2022 r.

    Teza urzędowa

    . . . POSTANOWIENIE . . Dnia 21 marca 2023 r. . . Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: . . Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) . Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak . Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski . po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Komendanta [...] o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Komendantem [...] a Prezydentem Miasta [...] w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia wniosku K. K. z dnia 24 października 2022 r. w sprawie ustalenia i wypłaty świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie dla żołnierza, który odbył ćwiczenia wojskowe w 2022 r. postanawia: . wskazać Komendanta [...] jako organ właściwy w sprawie. . . . . . .

    Uzasadnienie

    Wnioskiem z 22 grudnia 2022 r. Komendant [...] (dalej jako dowódca jednostki wojskowej) zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nim a Prezydentem Miasta [...] (dalej jako organ samorządu terytorialnego) w przedmiocie rozpatrzenia wniosku K. K. z dnia 24 października 2022 r. w sprawie ustalenia i wypłaty należnego świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie dla żołnierza, który odbył ćwiczenia wojskowe w 2022 r.

    W uzasadnieniu wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego dowódca jednostki wojskowej wskazał, że 24 października 2022 r. do organu samorządu terytorialnego wpłynął wniosek K. K. o wypłatę należnego świadczenia rekompensującego żołnierzom rezerwy z tytułu odbycia ćwiczeń wojskowych w dniach 4-24 września 2022 r. Do w/w wniosku załączono zaświadczenie o odbyciu ćwiczeń wojskowych oraz zaświadczenia o kwocie dziennego utraconego wynagrodzenia pracownika w związku z odbytymi ćwiczeniami. Organ samorządu terytorialnego stwierdził, że nie jest organem właściwym do ustalenia i wypłaty świadczenia rekompensującego, bowiem na podstawie art. 312 ustawy o obronie Ojczyzny jest to zadanie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywał ćwiczenia. W tym przypadku nie jest możliwe zastosowanie regulacji art. 119a ust. 6 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, ponieważ przepis ten i akty normatywne wydane na jego podstawie zostały uchylone z dniem wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny. Co więcej należy zauważyć, że art. 801 ust. 1 i 3 ustawy o obronie Ojczyzny zachował stosowanie przepisów dotychczasowych jedynie do ćwiczeń wojskowych zaplanowanych na rok 2022 r., jego zakres nie obejmuje zatem ustalania i wypłaty świadczenia rekompensującego. Natomiast zgodnie z przepisem art. 119a ustawy uchylonej ustalenie i wyplata świadczenia następowała już po zakończeniu ćwiczeń – dowodzi to faktu, że nie należy utożsamiać ustalenia i wypłaty świadczenia rekompensującego z pojęciem ćwiczeń wojskowych. W związku z powyższym zawiadomieniem z 28 października 2022 r. na podstawie art. 65 § 1 K.p.a., organ samorządu przekazał wniosek do dowódcy jednostki wojskowej.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Obowiązki pracodawców wynikające z nowej ustawy o obronie Ojczyzny
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.