Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. I OSK 680/22
Warunkiem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, z tytułu sprawowania opieki nad osobą pozostającą w związku małżeńskim osobie wskazanej w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy innej niż współmałżonek, jest legitymowanie się przez współmałżonka, osoby wymagającej opieki orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Dnia 13 kwietnia 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Mariola Kowalska Sędziowie: sędzia NSA Piotr Niczyporuk sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 grudnia 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 515/21 w sprawie ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] maja 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od M. Z. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 21 grudnia 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. Z. (Skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. (Kolegium) z dnia [...] maja 2021 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchylił w całości zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji oraz zasądził od Kolegium na rzecz Skarżącego kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy :
Wójt Gminy Ż. (Wójt) decyzją z [...] marca 2021 r. odmówił Skarżącemu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uznając, że zaistniały negatywne przesłanki uniemożliwiające przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, tj.: 1) niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała po ukończeniu przez nią 18-go roku życia; 2) Skarżący ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania stałej opieki nad matką; 3) osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim a jej małżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 17 ust. 1b, ust. 5 pkt 1b i pkt 2a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm. - dalej: "ustawa").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty