Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2023 r., sygn. I OSK 384/20
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 września 2019 r. sygn. akt II SA/Po 415/19 w sprawie ze skarg [...], [...], [...], [...], [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 12 marca 2019 roku nr SKO.GN.4001.909.2018 w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 września 2019 r., sygn. akt II SA/Po 415/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skarg [...], [...], [...], [...], [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 12 marca 2019 r. nr SKO.GN.4001.909.2018 w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego: I. uchylił zaskarżoną decyzję, II. zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu: - na rzecz skarżących [...] i [...] solidarnie kwotę 697 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania, - na rzecz skarżących [...] i [...] solidarnie kwotę 697zł tytułem zwrotu kosztów postępowania - na rzecz skarżącego [...] kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżoną do Sądu I instancji decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu, dalej SKO, uchyliło decyzję Prezydenta Miasta Poznania z dnia 5 listopada 2018 r. nr GN-X.6841.1.19.2018, w której dokonano przekształcenia prawa zabudowy ustanowionego na zbudowanej budynkiem nieruchomości gruntowej w Poznaniu przy ul. F. Nowowiejskiego 59, stanowiącej własność Miasta Poznania, oznaczonej geodezyjnie: obręb Poznań, arkusz mapy 09, działka nr [...] o pow. 798 m2, zapisana w KW nr [...], w prawo użytkowania wieczystego i umorzyło postępowanie pierwszej instancji w całości. W ocenie organu skoro jedna z osób współuprawnionych z tytułu prawa zabudowy ([...]) cofnęła swój wniosek o przekształcenie swojego udziału w odpowiedni udział w prawie użytkowania wieczystego, to przekształcenie takie stało się niemożliwe z uwagi na brak zgodnego współdziałania wszystkich osób uprawnionych. Po drugie, strony składające odwołanie od decyzji Prezydenta Poznania uznały, że decyzja ta jest dla nich niekorzystna, zatem jej uchylenie jest zgodne z interesem osób odwołujących się. Decyzja organu I instancji nie mogła się ostać również z uwagi na naruszenie art. 209 ustawy o gospodarce nieruchomości. Nadto, organ odwoławczy umorzył postępowanie w sprawie przekształcenia prawa zabudowy w prawo użytkowania wieczystego, gdyż wygasło prawo zabudowy, a [...] zrezygnował z ubiegania się o przekształcenie prawa zabudowy w prawo użytkowania wieczystego. Tym samym postępowanie prowadzone przed Prezydentem Poznania stało się bezprzedmiotowe i jako takie podlegało umorzeniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty