Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. III OSK 10/22
Stosowanie analogii legis jest dopuszczalne tylko w przypadku wystąpienia luki normatywnej, a nie w sytuacji, gdy ustawodawca jednoznacznie określił tryb ustalania dochodu osiąganego przez wnioskodawcę z gospodarstwa rolnego na potrzeby postępowania o przyznanie rodzinnego świadczenia uzupełniającego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Maciej Kobak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 747/21 w sprawie ze skargi G.P. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 września 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 747/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA"), po rozpoznaniu sprawy ze skargi G.P. (dalej: "skarżąca") na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: "Prezes ZUS") z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego – uchylił zaskarżoną decyzję.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Prezes ZUS decyzją z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...], działając na podstawie art. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz. U. z 2019 r., poz. 303 z późn. zm. – dalej: "u.r.ś.u.") - odmówił przyznania skarżącej rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
W uzasadnieniu decyzji Prezes ZUS uznał, że wszystkie wymienione w art. 3 u.r.ś.u. przesłanki powinny być spełnione łącznie, a niespełnienie którejkolwiek z nich wyklucza możliwość przyznania świadczenia. Prezes ZUS wskazał, że pojęcie niezbędnych środków utrzymania - jako przesłanka do przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego - nie jest zdefiniowane w ww. ustawie. W celu ustalenia tego kryterium należy więc posiadane środki utrzymania oceniać na tle wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2020 r. wynosi 1.200,00 zł brutto (1025,00 zł netto).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty