Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. I GSK 1004/20
Jeżeli wynik postępowania wyjaśniającego dotyczącego żądania gminy o zwrot utraconych dochodów jest dla gminy niekorzystny, odmowa uwzględnienia wniosku gminy przybiera formę decyzji administracyjnej ze wszystkimi tego konsekwencjami procesowymi. W przypadku stwierdzenia, że powinna zapaść decyzja merytoryczno-reformatoryjna, organ odwoławczy powinien określić wysokość podlegającej zwrotowi kwoty.
Ochrona środowiska
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogdan Fischer (spr.) Sędzia NSA Joanna Wegner Sędzia del. WSA Marek Sachajko Protokolant Piotr Kaczmarek po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Wojewody Śląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 stycznia 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1350/19 w sprawie ze skargi Gminy L. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu gminie utraconych dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 1350/19 uchylił decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu gminie utraconych dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości za 2012 r. i zasądził od Wojewody Śląskiego na rzecz Gminy [...] (dalej "skarżąca") kwotę 2334 (dwa tysiące trzysta trzydzieści cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Wnioskiem z dnia 15 marca 2013 r. skarżąca zwróciła się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (dalej "WFOŚiGW" lub "organ pierwszej instancji") o zwrot utraconych dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości, będących własnością Skarbu Państwa, gruntów pokrytych wodami jezior o ciągłym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych oraz gruntów zajętych pod sztuczne zbiorniki wodne za 2012 r. w kwocie 194.842,44 zł, odpowiadającej iloczynowi powierzchni 57,3066 ha i stawki podatku od nieruchomości w wysokości 0,34 zł/m2. Wniosek ten został następnie skorygowany do wysokości 233.364 zł, odpowiadającą iloczynowi powierzchni 68,6365 ha i stawki podatku od nieruchomości w wysokości 0,34 zł/m2.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty