22.11.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. III FSK 862/23

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej V. S.A. z siedzibą w R. (dawniej: V. S.A. z siedzibą w W.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 sierpnia 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 4505/21 w sprawie ze skargi V. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 lipca 2021 r. nr 0111-KDSB1-1.4019.96.2021.2.MM w przedmiocie opłaty od środków spożywczych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 lipca 2021 r. nr 0111-KDSB1-1.4019.96.2021.2.MM, 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz V. S.A. z siedzibą w R. kwotę 914 (słownie: dziewięćset czternaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2022 r., V SA/Wa 4505/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę V. S.A. w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 lipca 2021 r. w przedmiocie opłaty od środków spożywczych. W interpretacji tej organ uznał za nieprawidłowe stanowisko skarżącej w przedmiocie zapytania: czy napoje bezalkoholowe powstałe na bazie piwa bezalkoholowego 0,0% stanowiącego mieszankę z sokiem owocowym, wodą aromatami i innymi dodatkami, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego, w tym również soków owocowych powstałych z soków zagęszczonych, wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego, a jednocześnie zawartość cukrów w napojach, za wyłączeniem cukrów naturalnych zawartych w sokach owocowych będących składnikiem napojów, jest mniejsza bądź równa 5 g/100 ml, korzystają ze zwolnienia z opłaty określonej w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2021 r. poz. 183), dalej jako: "u.z.d.", przewidzianego w art. 12b ust. 2 pkt 5 w zw. z art. 12b ust. 1 ww. ustawy. Istota zagadnienia będącego przedmiotem sprawy sprowadzała się wobec tego do pytania, czy ww. produkt, który w swej ofercie zamierza wprowadzić spółka, tj. piwo bezalkoholowe typu [...], podlega wyłączeniu od opłaty od środków spożywczych, tj. tzw. podatku cukrowego, na podstawie ww. art. 12b ust. 2 pkt 5 u.z.d.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji uznał za błędny zasadniczy argument spółki, nawiązujący do treści art. 12b ust. 1 u.z.d., że skoro przez napój należy rozumieć zgodnie z ust. 1 ww. artykułu taki napój, "w którego składzie znajduje się co najmniej jedna z substancji, o których mowa w art. 12a ust. 1, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie", to nie przyjmuje się tamże koncepcji napoju jako całości. Powyższe zdaniem tego sądu wskazało na selektywne odczytanie ww. przepisu, skoncentrowane na jego fragmencie ("substancje występujące naturalnie"). Konkludując WSA w Warszawie, wskazał, że pominąwszy oczywiste w przypadku przedmiotowej daniny publicznej aspekty fiskalne, gdy przychodzi do oceny tzw. celu prozdrowotnego, podzielić należało stanowisko organu, że celem ustawy było m.in. promowanie produktów zawierających w swoim składzie odpowiednią ilość cukru. Trudne zaś do pogodzenia z ww. rekonstrukcją celu ustawy było zapatrywanie skarżącej, która w istocie argumentowała na rzecz większego dostępnego progu zawartości cukrów w napoju ogółem, niż 5 g na 100 ml. Podnoszone na tym tle argumenty spółki, odnoszące się do zawężenia zakresu wyłączenia, czy wzrostu kosztów produkcji produktów posiadających w swoim składzie dodatek naturalnych składników, np. owocowych, zdaniem WSA w Warszawie nie mogły zostać uznane za rozstrzygające, wobec jednoznacznych deklaracji projektodawcy, w tym o "wpływie na zachowania konsumentów przez zachęcanie konsumentów do podejmowania prozdrowotnych decyzji zakupowych". Wyrok wraz z uzasadnieniem dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl, dalej w skrócie CBOSA).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne