17.05.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2023 r., sygn. II FSK 2780/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA (del.) Zbigniew Romała, Protokolant Adrianna Siniarska, po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 7 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Bd 53/20 w sprawie ze skargi I. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz I. S. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sygnatura akt II FSK 2780/20

U z a s a d n i e n i e

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uwzględnił skargę I. S. i uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie prawa spadkobierców do korzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych za wykształcenie uczniów.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego skarżąca podała, że wraz z czworgiem dzieci jest spadkobierczynią po zmarłym mężu, który prowadził działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania, a ponadto uzyskał kwalifikacje w zakresie szkoleń i uczył zawodu. W związku z powyższym kilkukrotnie przyznano mu ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia uczniów, której jednak ze względu na przejście na emeryturę w pełni nie wykorzystał.

Skarżąca zadała pytanie, czy spadkobiercy na podstawie art. 97 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 t.j. ze zm., dalej: O.p.) nabyli przysługujące spadkodawcy prawo do ulgi uczniowskiej (w niewykorzystanej kwocie) i w związku z tym mogą z niej skorzystać jako spadkobiercy – zajmując stanowisko, że prawo do ulgi uczniowskiej jest prawem majątkowym i podlega dziedziczeniu na postawie art. 97 § 1 O.p., w związku z czym spadkobiercy przejęli przysługujące spadkodawcy prawo do ulgi uczniowskiej (w wysokości przez niego za życia niewykorzystanej) i mogą z tej ulgi korzystać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne