Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. I FSK 2566/21
Sądy administracyjne mają obowiązek kontrolować, czy wszczęcie postępowania karno-skarbowego nie służyło jedynie zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, bez realnej aktywności organów postępowania przygotowawczego, co mogłoby wskazywać na instrumentalne wykorzystanie tej instytucji. W przypadku stwierdzenia takiej nieprawidłowości, sąd administracyjny ma prawo uchylić decyzję podatkową.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Adam Nita, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych J.J. oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 sierpnia 2021 r., sygn. akt I SA/Lu 927/17 w sprawie ze skargi J.J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 12 września 2017 r., nr 0601-IOA.4105.61.2017 w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2010 r. 1) oddala skargi kasacyjne, 2) odstępuje od zasądzenia od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2021 r., sygn. akt I SA/Lu 927/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie - po rozpoznaniu skargi J.J. (dalej: Strona lub Skarżący) - uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie (dalej: Dyrektor IAS) z dnia 12 września 2017 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2010 r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji stan sprawy
2.1. Zaskarżoną decyzją Dyrektor IAS uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi z 28 października 2016 r. i określił Stronie zobowiązania w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2010 r. w łącznej wysokości 654.996 zł.
Decyzja organu pierwszej instancji z dnia 28 października 2016 r. została wydana po ponownym przeprowadzeniu postępowania, na skutek uchylenia decyzją Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia 26 czerwca 2014 r. decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi z dnia 28 marca 2014 r. Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia stwierdził, że kwestią sporną jest ustalenie, czy zakupiony przez podatnika olej opałowy został zużyty do celów grzewczych, tj. do opalania w kotle parowym typu P-2, czy też został zużyty do napędu samochodów ciężarowych i ciągników rolniczych. W ocenie organu, dla prawidłowego ustalenia tej kwestii konieczne jest m.in. ustalenie ilości oleju i innych nośników energii niezbędnych do funkcjonowania kotła parowego P-2.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty