Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2023 r., sygn. I FSK 674/19
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 394/18 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 30 marca 2018 r., nr UNP: 1001-18-010355 1001-IOV2.4103.138.2017.5.U13.AW w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. sp. z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 4050 (słownie: cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 394/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę T. sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 30 marca 2018 r. o nr UNP: 1001-18-010355 1001-IOV2.4103.138.2017.5. U13.AW w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2013 r.
Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że organy w toku kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego ustaliły, że wartości netto i kwoty podatku od towarów i usług wynikające z dokumentów okazanych przez spółkę nie są zgodne z kwotami wykazanymi w deklaracjach VAT-7 za wskazane wyżej okresy rozliczeniowe. Spółka, reprezentowana przez doradcę podatkowego, pomimo wielokrotnych wezwań, nie okazała wszystkich dokumentów dotyczących transakcji, których wartość stanowiła podstawę do sporządzenia przedmiotowych deklaracji, m. inn. wszystkich oryginałów faktur uwzględnionych w okazanych organowi rejestrach, a dokumentujących zakup paliwa od P.G., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą P., będącego jednocześnie prezesem i udziałowcem spółki T. W ocenie organów z brzmienia art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) wynika, że warunkiem koniecznym do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów jest fizyczne posiadanie oryginałów faktur lub ich duplikatów, zatem brak ich okazania powoduje, że spółka nie mogła skorzystać z przysługującego jej prawa do takiego odliczenia. W stosunku natomiast do faktur, które zostały przesłane przez pełnomocnika (w tym kopii faktur stanowiących załącznik do maila wysłanego przez doradcę podatkowego) organ stwierdził, że część z nich dotyczyła zakupu paliwa do samochodów, do których podatnik nie wykazał jakiegokolwiek tytułu użytkowania, część dotyczyła zakupu paliwa do kilku samochodów, w tym takich, do których podatnika nie wykazał tytułu do użytkowania i jednocześnie brak jest danych pozwalających na przyporządkowanie konkretnej ilości paliwa z takiej faktury do pojazdów posiadanych przez podatnika, niektórych faktur nie można było powiązać ze świadczeniem konkretnych usług transportowych świadczonych przez spółkę, ponadto spółka odliczyła podatek naliczony z faktury dokumentującej zakup gazu do pojazdu, choć nie wykazała, aby w prowadzonej działalności taki pojazd użytkowała. Odliczyła także podatek naliczony z faktury wystawionej nie dla niej, ale dla P.G., a więc innego podmiotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty