13.01.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 469/19

Interpretacje podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia del. WSA Maja Chodacka (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 3354/17 w sprawie ze skargi S. AB (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. nr 0114-KDIP4.4012.222.2017.1.KR w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz S. AB (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce z siedzibą w W. kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 12 października 2018r. w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 3354/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi ze skargi S. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 sierpnia 2017r. nr 0114-KDIP4.4012.222.2017.1.KR w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną oraz orzekł w przedmiocie kosztów postępowania. Wymieniony wyrok oraz pozostałe orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego: http://orzeczenia.nsa.gov.pl.

1.2. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku wskazał, że spór w sprawie dotyczył ustalenia, czy przedstawiony we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej zakup przez skarżącą wierzytelności w celu ich odsprzedaży stanowi odpłatną usługę podlegającą opodatkowaniu VAT, czy też nie.

W stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym opisanym w sprawie skarżąca kupuje wierzytelności niewymagalne, które mają być spłacane w odległym terminie. Nie będą to wierzytelności trudne w chwili nabycia. Skarżąca nabywa wierzytelności na własność. Cena wyniesie określony procent wartości wierzytelności i będzie płatna z góry. Skarżąca nie będzie świadczyła dodatkowych usług na rzecz sprzedającego w tym usług windykacyjnych. Skarżąca poza dyskontem – stanowiącym jej wynagrodzenie - nie będzie otrzymywała innych dodatkowych wynagrodzeń w formie prowizji, czy premii del credere. W ocenie spółki transakcja podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017r. poz. 1221 ze zm., dalej: "ustawa o podatku od towarów i usług").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne