09.02.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2023 r., sygn. I FSK 1701/19

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Mariusz Golecki, Sędzia WSA (del.) Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2166/18 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. obecnie D. spółka akcyjna z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lipca 2018 r., nr 0114-KDIP4.4012.277.2018.1.AKO w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 28 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2166/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 146 § 1 w zw. z art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.), dalej "P.p.s.a.", uwzględnił skargę P. sp. z o.o. (obecnie D. S.A., dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "organ") z 23 lipca 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.

Sąd pierwszej instancji przyznał rację Skarżącej, że w opisanym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym), kiedy to Spółka będzie nabywać - na podstawie umowy cesji - wierzytelności pieniężne przeciwko przewoźnikom lotniczym o zapłatę odszkodowania z tytułu opóźnionych lotów, które to wierzytelności będą następnie dochodzone przez Spółkę we własnym imieniu i na własną rzecz, a cena nabycia będzie niższa od wartości nominalnej zbywanej wierzytelności i nie będzie zawierała żadnego dodatkowego wynagrodzenia uiszczanego na rzecz cedenta (np. z tytułu uwolnienia go od konieczności podejmowania czynności związanych z egzekucją długu), nie dojdzie do świadczenia usług - w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm.), dalej "ustawa o VAT" - przez Skarżącą na rzecz cedenta. Sąd powołał się w tym zakresie na utrwalone stanowisko orzecznictwa, podkreślając w szczególności, że treść wniosku wskazuje na "trudny" charakter wierzytelności nabywanych przez Skarżącą, a przede wszystkim na brak odpłatności jej działań, innej niż cena nabywanej wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne