Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. I OSK 76/22
Osoba ubiegająca się o świadczenia z pomocy społecznej ma obowiązek współpracy z organem prowadzącym postępowanie. Niezależnie od sytuacji osobistej, zdrowotnej czy bytowej, brak współpracy, w tym odmowa udziału w wywiadzie środowiskowym, może skutkować odmową przyznania świadczenia.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu z dnia 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 74/21 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 30 listopada 2020 r. nr SKO-4110/580/20 w przedmiocie zasiłku stałego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 74/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 30 listopada 2020 r. nr SKO-4110/580/20 w przedmiocie zasiłku stałego.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżoną do Sądu decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kaliszu, po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy Jarocin z dnia 6 lipca 2020 r., którą organ ten odmówił wnioskodawcy przyznania świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej w formie zasiłku stałego z powodu biernej postawy i braku rozeznania telefonicznego i kontaktu z nim w celu ustalenia faktycznej sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej, zdrowotnej i majątkowej. Wskazał, że wnioskodawca jest zobowiązany do współdziałania z organem prowadzącym postępowanie. Pomoc społeczna jest instytucją stanowiącą przejaw subsydiarnej działalności państwa, celem przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej. Wnioskodawca nie zrobił nic, aby wyjaśnić, jaka jest jego sytuacja, co warunkuje możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia. Postawa wnioskodawcy jest roszczeniowa i bierna. Stąd organy nie miały żadnej możliwości pomocy wnioskodawcy. Kolegium wyraziło przekonanie, że postępowanie wnioskodawcy jest celowe z uwagi na chęć pomniejszania swojego majątku, podczas gdy wiadomym jest z urzędu, że wnioskodawca jest właścicielem kilkunastu samochodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty