04.08.2022

Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2022 r., sygn. III OSK 5057/21

Nadanie rondu imienia osoby, która była długoletnim członkiem PZPR, nie musi oznaczać propagowania komunizmu, jeśli ta osoba nie jest kojarzona z represjami ani autorytaryzmem ówczesnej władzy, a jej imię i nazwisko jest powszechnie kojarzone z dokonaniami menadżerskimi lub innymi pozytywnymi inicjatywami na rzecz społeczności lokalnej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędziowie Sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 24 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Rz 64/21 w sprawie ze skargi Gminy Miejskiej [...] na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie nadania nazwy rondu 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz Gminy Miejskiej [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 24 lutego 2021 r. II SA/Rz 64/21, po rozpoznaniu skargi Gminy Miejskiej [...] na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z [...] grudnia 2020 r. nr [...], w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie nadania nazwy rondu: I. uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; II. zasądził koszty postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne