25.11.2022

Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2022 r., sygn. III OSK 4714/21

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) sędzia del. WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 2471/19 w sprawie ze skargi M.H. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 6 sierpnia 2019 r., nr 2599 w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 18 listopada 2020 r., II SA/Wa 2471/16 oddalił skargę M.H. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z 6 sierpnia 2019 r., nr 2599 w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy.

Komendant Miejski Policji [...] wnioskiem z 25 lutego 2019 r. zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] (dalej: "KWP" lub "organ pierwszej instancji") o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie zwolnienia M.H. - wówczas referenta Ogniwa [...] Referatu [...] Wydziału [...] Komendy Miejskiej Policji [...], pełniącego obowiązki na stanowisku referenta Referatu [...] Komisariatu Policji w [...] (dalej: "skarżący"), ze służby w Policji, na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r., poz. 360, dalej: "ustawa o Policji"). W uzasadnieniu wniosku wskazał, że Prokuratura Okręgowa [...] prowadzi postępowanie karne o sygn. akt [...], w toku którego 16 lutego 2018 r. zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutów skarżącemu o to, że 23 marca 2016 r. [...], będąc funkcjonariuszem [...] Komendy Miejskiej Policji [...], działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innej osoby, nie dopełnił swoich obowiązków służbowych w ten sposób, że pełniąc asystę w trakcie kontroli drogowej przeprowadzanej przez innego funkcjonariusza Wydziału [...] Komendy Miejskiej Policji [...], wobec kierującego samochodem ciężarowym bez dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz bez aktualnych badań technicznych naczepy, na skutek interwencji telefonicznej osoby trzeciej - w trakcie której ta osoba trzecia nakłoniła interweniujących funkcjonariuszy do odstąpienia od ukarania sprawcy wykroczenia, nie podjął czynności zmierzających do ukarania sprawcy wykroczenia karą grzywny w formie mandatu karnego w wysokości 50 zł, jak i zatrzymania dowodu rejestracyjnego naczepy, czym działał na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 § 2 k.k. Jednocześnie Komendant Miejski Policji [...] podkreślił, że podejrzenie policjanta o popełnienie przestępstwa, które jest czynem spotykającym się z negatywnym odbiorem sprawia, że funkcjonariusz utracił przymioty niezbędne do wykonywania przez niego obowiązków służbowych. W ocenie ww. organu Policji zarzucany skarżącemu czyn jest szczególnie naganny i ma negatywny wydźwięk w odbiorze społecznym, co uzasadnia wystąpienie z wnioskiem o zwolnienie ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji.

Pismem z 25 lutego 2019 r. KWP poinformował skarżącego o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie zwolnienia go ze służby w Policji, na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji oraz pouczył o uprawnieniach strony związanych z tym postępowaniem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne