Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2024 r., sygn. III OSK 1223/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędzia del. WSA Maciej Kobak po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 lutego 2023 r. sygn. akt II SA/Wa 865/21 w sprawie ze skargi J. Ł. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 25 stycznia 2021 r. nr 156 w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 lutego 2023 r. sygn. akt: II SA/Wa 865/21 uchylił decyzję Komendanta Głównego Policji (dalej także jako: organ) z dnia 25 stycznia 2021 r. nr 156 oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. (dalej także jako: organ pierwszej instancji) z dnia 30 listopada 2020 r. nr 603/2020, na mocy której odmówiono J. Ł. (dalej także jako: skarżąca) wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy.
Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Skarżąca pismem z dnia 14 listopada 2018 r., powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 października 2018 r. wydany w sprawie o sygn. akt K 7/15, zwróciła się do organu I instancji o ponowne naliczenie i wypłatę wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w związku ze zwolnieniem ze służby w Policji.
Komendant Wojewódzki Policji we W. decyzją z dnia 30 listopada 2020 r. nr 603/2020 odmówił skarżącej wypłaty wyrównania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy.
Po rozpatrzeniu odwołania od ww. decyzji Komendant Główny Policji decyzją z dnia 25 stycznia 2021 r. nr 156 utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję, podtrzymując wykładnię przepisów przyjętą przez organ I instancji. Organ wskazał też, że wskazując, iż jeśli skarżąca pełniła służbę w Policji do dnia 27 lutego 2014 r. i w związku ze zwolnieniem zostały jej wypłacone należności z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego oraz dodatkowego w wysokości 1/30 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego policjantowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, to brak jest podstaw do ponownego naliczenia i wypłaty należności w wysokości innej, niż to zostało dokonane - nie mogą bowiem mieć do niej zastosowania przepisy prawa przewidujące inny niż wcześniej zastosowany współczynnik ułamkowy służący do ustalania wymiaru tego ekwiwalentu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty