08.12.2022

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1684/21

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 21 maja 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 290/19 w sprawie ze skargi P. K. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia 7 lutego 2019 roku, nr 16 w przedmiocie wymierzenia kary nagany oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 21 maja 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 290/19, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) dalej "p.p.s.a." oddalił skargę P. K. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z 7 lutego 2019 roku, nr 16, w przedmiocie wymierzenia kary nagany.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji uznał, że zaskarżone orzeczenie dyscyplinarne odpowiada prawu. W postępowaniu dyscyplinarnym zgromadzono kompletny materiał dowodowy, a poczynione na jego podstawie ustalenia faktyczne są wystarczające do merytorycznego rozpatrzenia sprawy. Zdaniem Sądu organ dochował wszystkich wymogów proceduralnych, w szczególności nie naruszył prawa skarżącego do obrony i rozważył wagę kwestionowanych czynów, okoliczności ich popełnienia oraz osobiste właściwości obwinionego. Dalej Sąd pierwszej instancji podkreślił, że w myśl art. 132 ust. 3 pkt 2 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2019 r. poz. 161) naruszeniem dyscypliny służbowej jest w szczególności zaniechanie czynności służbowej albo wykonanie jej w sposób nieprawidłowy. Zgodnie z § 8 ust. 1 zarządzenia nr 24 Komendanta Głównego Policji z 21 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów (Dz. Urz. KGP z 2015 r. poz. 57) policjant ma obowiązek nosić broń palną krótką podczas pełnienia służby, jeżeli wymaga tego rodzaj wykonywanych przez niego zadań służbowych. Wynikającą z tego przepisu regułą jest noszenie broni palnej krótkiej przez policjanta podczas pełnienia służby, a odstąpienie od niej uzasadnione jest dopiero wówczas, gdy rodzaj wykonywanych obowiązków nie łączy się z koniecznością jej posiadania lub wręcz ją wyklucza.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne