29.03.2022

Wyrok NSA z dnia 29 marca 2022 r., sygn. I OSK 603/20

Nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędziowie: NSA Aleksandra Łaskarzewska del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant: starszy specjalista Marek Szwed-Lipiński po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 998/18 w sprawie ze skarg Miasta W., J. sp. z o.o. w W., A.W.(vel W.), P. SAS w P. oraz R.N. na decyzję Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich z dnia [...] marca 2018 r., nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich na rzecz J. sp. z o.o. w W. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego; 3) zasądza od Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich na rzecz A.W. (vel W.) kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 15 kwietnia 2019 r., po rozpoznaniu skarg Miasta W., J. Sp. z o.o. z siedzibą w W., A.W., P. SAS z siedzibą w P. oraz R.N. na decyzję Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich z [...] marca 2018 r. w przedmiocie zmiany decyzji, stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła Komisja, zaskarżając to rozstrzygnięcie w całości i wnosząc o jego uchylenie i oddalenie skarg albo przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania według norm przepisanych. Zaskarżonemu rozstrzygnięciu Komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich zarzuciła naruszenie:

1) art. 154 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096, z późn. zm.), dalej: kpa, przez jego błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że występowanie w sprawie stron o sprzecznych interesach wyklucza zastosowanie tego przepisu, podczas gdy z jego treści nie wynika takie ograniczenie, co doprowadziło do wadliwego uznania, że w niniejszej sprawie nie było możliwe zastosowanie trybu określonego w art. 154 § 1 i 2 kpa;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne