Wyrok NSA z dnia 11 października 2022 r., sygn. II OSK 1463/21
Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Dolnośląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 lutego 2021 r., sygn.. akt II SA/Wr 378/20 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia 24 czerwca 2020 r., nr IF-O.7840.605.2019.KR w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, obejmującego budowę stacji bazowej telefonii komórkowej oraz wewnętrznej kablowej linii zasilania elektroenergetycznego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 lutego 2021 r., II SA/Wr 378/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi [...] sp. z o.o., uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Dolnośląskiego (zwanego dalej "Wojewodą) z dnia [...] czerwca 2020 r., [...] oraz utrzymaną przez nią w mocy decyzję Starosty [...] (zwanego dalej "Starostą") z dnia [...] grudnia 2019 r., [...] o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia skarżącej pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej STL3071A (wieża stalowa kratowa typu NL-1/60 o wysokości H=61,45m wraz z antenami i urządzeniami stacyjnymi) oraz wewnętrznej kablowej linii zasilania elektroenergetycznego (WZL), przewidzianej do realizacji na terenie działek [...] i [...] w miejscowości Wąwolnica w gminie Strzelin.
W zaskarżonej, odmownej decyzji Wojewoda, podobnie jak Starosta, wskazał, że przedłożony przez [...] sp. z o.o. projekt budowlany nie spełnia wymagań określonych w art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 256 z późn. zm., dalej "P.b."). Inwestycja jest bowiem sprzeczna z funkcją produkcyjno-usługową (symbol P/U) terenu określoną w obowiązującym planie miejscowym przyjętym uchwałą Rady Miejskiej [...] z dnia [...] marca 2007 r., [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Wąwolnica (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2007 r. Nr 140, poz. 1835, zwanej dalej "planem"). Z analizy ustaleń planu wynika zdaniem Wojewody, że tereny, na których lokalny prawodawca przewidział lokalizację infrastruktury technicznej służącej telekomunikacji, oznaczone są symbolami: WZ (§ 18), E (§ 16 ust. 1), O (§ 17 ust. 1 pkt 3), oraz R (§ 19 ust. 4). Tak więc wyłącznie na tych terenach dopuszczono lokalizację napowietrznych i podziemnych sieci infrastruktury technicznej oraz związanych z nimi urządzeń (w tym stacji bazowych telefonii komórkowej). Co przy tym istotne, tereny oznaczone symbolem R, obejmują znaczną część terenu objętego planem. Wojewoda zaznaczył, że lokalny prawodawca wskazał tereny, na których ustanowił zakazy związane z lokalizacją stacji bazowych (na przykład teren RM/MN), tereny, gdzie możliwe jest powstanie takiej inwestycji (na przykład R), a także teren oznaczony symbolem P/U, nieposiadający żadnych zakazów ani nie przewidujący możliwości lokalizacji stacji bazowych. Zwrócił uwagę, że tereny oznaczone symbolem P/U są zdecydowanie mniejsze od terenów oznaczonych symbolem R. Z tego względu wojewoda podzielił stanowisko starosty stwierdzające niedopuszczalność lokalizowania projektowanej inwestycji na terenie P/U.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty