24.11.2022

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2022 r., sygn. II OSK 2319/22

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 lipca 2022 r., sygn. akt II SA/Łd 288/22 oddalającego sprzeciwy K. S. i K. L. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] marca 2022 r., nr [...], znak: [...] w przedmiocie legalności budowy komina oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 11 lipca 2022 r., sygn. akt II SA/Łd 288/22, oddalił sprzeciwy K. S. i K. L. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z [...] marca 2022 r., nr [...], znak: [...] w przedmiocie legalności budowy komina.

W uzasadnieniu powyższego wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...], po rozpoznaniu wniosku K. L. z 6 sierpnia 2021 r., decyzją z [...] stycznia 2022 r., nr [...], na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, ze zm.), dalej: "k.p.a.", umorzył postępowanie w sprawie dotyczącej legalności budowy komina przy budynku mieszkalnym jednorodzinnym na działce nr ew. [...] położonej w L. przy ul. P., z uwagi na jego bezprzedmiotowość.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w wyniku czynności kontrolnych dokonanych w dniu 5 października 2021 r. ustalono, że na ww. działce w L. znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. W protokole oględzin stwierdzono, że K. S. wykonywał zewnętrzną i wewnętrzną instalację gazową w budynku mieszkalnym jednorodzinnym na podstawie zgłoszenia z 23 listopada 2020 r., które zostało przyjęte bez sprzeciwu w dniu 19 stycznia 2021 r. Całość robót związanych z tą inwestycją została zakończona. W toku rozpoznawania sprawy przedłożone zostały oświadczenia kierownika budowy i kierownika robót z których wynikało, że instalacja gazowa w budynku mieszkalnym jednorodzinnym zrealizowana została na podstawie przyjętego bez sprzeciwu zgłoszenia, zgodne z projektem i obowiązującymi przepisami i normami prawa. Do akt sprawy przedłożono także opinię kominiarską oraz protokoły szczelności instalacji, wskazujące, że przewody wentylacyjne są drożne i nadają się do użytkowania, a instalacja gazowa jest szczelna. Z kolei z przedłożonych dokumentów dotyczących kotła z zamkniętą komorą spalania wynikało, że moc kotła wynosi 19 kW. Z kolei odległość przewodu spalinowo-powietrznego koncentrycznego wynosi ok. 0,89 m (pomiar do zewnętrznej ścianki przewodu) od lica ściany budynku usytuowanego bezpośrednio przy granicy z działką sąsiednią nr ewid. [...]. Odległość przewodu koncentrycznego od okna wynosi ok. 0,60 m. Wysokość zamontowanego przewodu od gruntu do ścianki przewodu wynosi ok. 2,42 m. Długość przewodu wysunięta od ściany wynosi ok. 0,58 m.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne