08.09.2022

Wyrok NSA z dnia 8 września 2022 r., sygn. II GSK 751/19

Drogi publiczne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Jacek Czaja po rozpoznaniu w dniu 8 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1412/18 w sprawie ze skargi A.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 13 czerwca 2018 r. nr KOC/42/Dr/18 w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 1412/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi A. S. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie (SKO, Kolegium) z dnia 13 czerwca 2018 r., nr KOC/42/Dr/18, w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia, uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta m. st. Warszawy z dnia 20 listopada 2017 r. oraz umorzył postępowanie administracyjne.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Zaskarżoną decyzją SKO utrzymało w mocy decyzję Prezydenta m. st. Warszawy (organ pierwszej instancji) z 20 listopada 2017 r. o wymierzeniu skarżącemu kary pieniężnej w kwocie 1.312,50 zł za zajęcie w dniu 26 czerwca 2017 r. bez zezwolenia zarządcy drogi pasa drogowego o łącznej powierzchni (..) m2 na pl. K. w W., rej. (...), poprzez ustawienie w pasie drogowym namiotów, mebli, sanitariatu. Kolegium podzieliło ustalenia i ocenę organu pierwszej instancji, z których wynika, że we wskazanym terminie skarżący dokonał samowolnego zajęcia pasa drogowego w ramach ustawionego w pasie zieleni tzw. miasteczka protestu przed Sądem Najwyższym, gromadząc w tym zakresie materiał dowodowy potwierdzający zajęcie pasa drogowego i jego rozmiar, jak również osobę odpowiedzialną za to zajęcie oraz czas zajęcia pasa drogowego. Zdaniem SKO, to skarżący był organizatorem protestu w ramach którego ustawione zostały namioty. Wynika to m.in. z kontroli pasa drogowego w tym rejonie 26 czerwca 2017 r., przeprowadzonej przez pracowników Wydziału Kontroli Pasa Drogowego Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, gdzie stwierdzono ustawienie 4 namiotów, trzech zestawów mebli, w tym sanitariatu ustawionych w pasie zieleni. Kolegium stwierdziło, że prawidłowo ustalono wysokość kary pieniężnej w kwocie 1.312,25 zł jako iloczyn zajętej powierzchni pasa (niekwestionowanej) i ilości dni oraz stawki za zajęcie 1 m2 powierzchni pomnożonej przez 10.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne