29.12.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 1136/22

Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych; Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2022 r., sygn. akt I SA/Po 736/21 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 lipca 2021 r., nr 3001-IEW2.4253.28.2021 w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego wraz z należnymi odsetkami w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2018 r. do grudnia 2020 r. oraz dokonania zabezpieczenia na majątku 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z 12 kwietnia 2022 r., sygn. akt I SA/Po 736/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę W. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z 15 lipca 2021 r. w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego wraz z należnymi odsetkami w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2018 r. do grudnia 2020 r. oraz dokonania zabezpieczenia na majątku.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że decyzją z 27 maja 2021 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. określił Skarżącemu przybliżone kwoty zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia 2018 r. do grudnia 2020 r. wraz z odsetkami za zwłokę oraz dokonał zabezpieczenia tych kwot na majątku podatnika. Powołał się na stwierdzone u Skarżącego nieprawidłowości polegające na ujęciu w rejestrach zakupu VAT i deklaracjach VAT-7 podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez S. sp. z o.o. dokumentujących zakup oleju napędowego. W toku postępowania ustalono, że spółka S. nie wystawiła dla Skarżącego żadnej z tych faktur.

Organ I instancji dokonał analizy sytuacji majątkowej Skarżącego. Zauważył, że posiada on 7 samochodów specjalnych do zimowego utrzymania dróg, które wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej, a także tokarkę. W trakcie kontroli podatkowej Skarżący dokonał na rzecz córki darowizny nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym, na której ta ustanowiła na rzecz rodziców dożywotnią i nieodpłatną służebność osobistą. Organ I instancji dodał, że Skarżący posiada zaległości podatkowe, które spłaca w postaci układu ratalnego. Wobec Skarżącego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne przez komornika sądowego. Wskazał też na dane wykazane w zeznaniach podatkowych za lata 2018-2020. W efekcie stwierdził, że zachodzi uzasadniona obawa, że ciążące na Skarżącym zobowiązania podatkowe nie zostaną przez niego wykonane, a ewentualna egzekucja tych należności z braku zabezpieczenia mogłaby się stać całkowicie lub częściowo bezskuteczna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne