Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 1682/19
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (spr.), Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, , po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Po 214/19 w sprawie ze skargi M. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M. R. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji.
1.1. Wyrokiem z 23 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Po 214/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skargi M. R. uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 stycznia 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego.
2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
2.1. Sąd pierwszej instancji ustalił, że skarżąca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego podała, że jest absolwentką B. w T. [...] i od 20 listopada 2017 r. prowadzi działalność gospodarczą klasyfikowaną w PKD 91.03.Z, jako "Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych".
Skarżąca wyjaśniła, że jest twórcą, artystą plastykiem oraz konserwatorem dzieł sztuki i jako twórca posiada prawa autorskie. Wykonywane przez nią usługi są ściśle związane z kulturą i obejmują prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach ruchomych. Prace te – jak zaznaczyła skarżąca – stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Po otrzymaniu honorarium za wykonywane prace, prawa autorskie przenoszone są przez skarżącą na zleceniodawcę. Skarżąca podkreśliła, że jako twórcy, przysługuje jej prawo do korzystania z praw autorskich, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2018 r,, poz. 1191, ze zm., dalej ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych) oraz ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 2067 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty