28.06.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. III FSK 322/22

Podatek od spadków i darowizn

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Dalkowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 września 2021 r. sygn. akt I SA/Kr 665/21 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 29 marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 15 września 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 665/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. R. (dalej: "Skarżąca", "Strona") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 29 marca 2021 r. w przedmiocie ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn uchylił zaskarżoną decyzję.

1.2. Przedmiotem kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie była decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 29 marca 2021 r., utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. [...] z dnia 4 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia skarżącej zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w wysokości 4.405,00 zł. W skardze do Sądu pierwszej instancji został sformułowany m. in. zarzut wydania decyzji ustalającej skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia po upływie terminu przedawnienia. Sąd uznał zarzut za zasadny, z racji tego, że prawo do wydania decyzji w przedmiocie podatku od spadków i darowizn uległo przedawnieniu. Wojewódzki Sąd administracyjny podzielił pogląd, że przepis art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2019 r., poz. 1813 ze zm., dalej: "u.p.s.d.") nie ma charakteru samoistnego, nie kreuje bowiem całościowej i odrębnej od innych regulacji czasu powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków. Przepis ten określa odnowiony, czy też ponowny moment powstania obowiązku podatkowego. Nie jest to więc ani "całościowa", ani "odrębna" regulacja prawna powstania obowiązku podatkowego. Wynikające z niego odnowienie obowiązku podatkowego polega na tym, że powinność świadczenia pieniężnego, o której mowa w art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm., dalej: "o.p.") powstaje wskutek zaistnienia innego zdarzenia, określonego w przepisach, niż zdarzenie, które wcześniej taki obowiązek kreowało. W ocenie Sądu pierwszej instancji odnowienie obowiązku podatkowego na podstawie art. 6 ust. 4 u.p.s.d. nie powoduje powstania obowiązku złożenia zeznania podatkowego na podstawie art. 17a u.p.s.d. Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżoną decyzję.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne