Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 1465/22
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Adam Nita, , po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 243/22 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 1 grudnia 2021 r. nr DNK7.8011.158.2021 w przedmiocie przedłużenia blokady rachunków bankowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 18 lutego 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 243/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 329, ze zm.), dalej "P.p.s.a.", oddalił skargę C. sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej "Szef KAS" lub "organ") w przedmiocie przedłużenia blokady rachunków bankowych.
W uzasadnieniu przedmiotowego orzeczenia Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że w związku z posiadanymi przez organ informacjami, a w szczególności wynikami analizy ryzyka, żądanie blokady rachunków bankowych Skarżącej na okres nie dłuższy niż 72 godziny było zasadne. Stwierdzone przez organ okoliczności (np. struktura przepływów finansowych na rachunkach bankowych Spółki, dokonywanie przez poszczególnych dalszych kontrahentów transakcji zakupów i sprzedaży pomiędzy sobą, fakt wykreślenia trzech z czterech kontrahentów Spółki z rejestru podatników VAT czynnych w okresie objętym analizą, powiązania osobowe i organizacyjne pomiędzy poszczególnymi uczestnikami łańcucha transakcji) mogły bowiem wskazywać na wykorzystywanie działalności baków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego. Posiadane przez organ informacje wskazywały również na brak istotnego majątku Spółki, co pozwalało uznać istnienie uzasadnionej obawy niewykonania mogącego powstać zobowiązania w podatku od towarów i usług w szacowanej wysokości 1.234.410 zł. Ta ostatnia okoliczność stanowi zaś podstawę przedłużenia terminu blokady rachunków bankowych na czas nie dłuższy niż 3 miesiące.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty