24.05.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2022 r., sygn. III FSK 4945/21

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia NSA Anna Dalkowska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego M. [...] sp. z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 czerwca 2021 r. sygn. akt I SA/Gl 453/21 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego M. [...] sp. z o.o. z siedzibą w B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 18 stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 11 czerwca 2021 r., sygn. akt I SA/Gl 453/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego M. [...] Sp. z o.o. w B. (dalej: "Skarżąca", "Spółka") na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 18 stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej.

1.2. Istotą przedmiotowej sprawy jest ustalenie, czy Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach prawidłowo utrzymało w mocy postanowienie organu pierwszej instancji nakładające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej Prezydenta Miasta B. z 21 września 2020 r. w przedmiocie podatku od oddalił skargę na powyższe postanowienie organu drugiej instancji. W swoim uzasadnieniu argumentował, że w sprawie została spełniona jedna z czterech określonych w art. 239b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm., dalej: "o.p.") przesłanek dopuszczalności nadawania decyzjom podatkowym nieostatecznym rygoru natychmiastowej wykonalności określona w pkt 4 tj. okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego był krótszy nuż 3 miesiące. Sąd pierwszej instancji podkreślił, że do dnia wydania postanowienia nadającego decyzji wymiarowej rygoru natychmiastowej wykonalności, skarżąca nie uiściła brakującej różnicy w podatku od nieruchomości, a postępowanie odwoławcze w przedmiocie podwyższenia stawki tegoż podatku nie zostało zakończone. Istniała zatem uzasadniona obawa, że podatnik różnicy w wysokości ponad 11 tysięcy złotych nie uiści przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ponadto zauważył, że skoro do upływu terminu przedawnienia pozostał okres krótszy niż 3 miesiące, to w aspekcie prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania podatkowego żadnego znaczenia nie mają okoliczności faktyczne dotyczące wielkości majątku podatnika, jego zasobów finansowych, czy też dotychczasowej postawy w zakresie uiszczania danin publicznoprawnych na co zwrócono uwagę w skardze. Mając powyższe na uwadze, Sąd pierwszej instancji oddalił skargę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne