25.06.2021

Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2021 r., sygn. I OSK 321/20

Pruska matrykuła katastralna ma charakter archiwalnego dokumentu urzędowego. Z uwagi na skoordynowanie w dawnym zaborze niemieckim katastru z księgą gruntową (tzw. „uzgodnienie księgi gruntowej z katastrem”), tego rodzaju dokument z reguły cechuje rzetelność. Okoliczność ta nie zwalnia organu od przeprowadzenia w konkretnym przypadku gruntownego postępowania wyjaśniającego i wyciągnięcia wniosków, mających oparcie w ustaleniach faktycznych. W szczególności dotyczy to sytuacji, w której treść wpisów zawartych w matrykule jest rozbieżna z wnioskami wynikającymi z innych dowodów.

Teza od Redakcji

Dnia 25 czerwca 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia NSA Marian Wolanin po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lipca 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 1862/18 w sprawie ze skarg K. D. i A. W. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz A.W. kwotę 740 (siedemset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego za obie instancje.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 lipca 2019 r. (sygn. akt I SA/Wa 1862/18), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - orzekając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: "p.p.s.a.") - oddalił skargi K. D. i A.W. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej.

Z uzasadnienia w/w wyroku wynikało, że wnioskiem z dnia 12 października 2015 r., A.W. i K. D. wystąpili o wydanie decyzji stwierdzającej, iż majątek ziemski [...], położony w obrębie [...] w Gminie [...], liczący [...]ha, a przekazany Dyrekcji Lasów Państwowych pod zalesienie, nie podpadał pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Żądanie dotyczyło dawnych parcel o numerach: [...] ujawnionych w księdze gruntowej [...] tom I karta 1 a motywowane było faktem, iż - jak podnosili wnioskodawcy - w dniu przejęcia majątku (13 września 1944 r.) składał się on z powierzchni rolnej (użytków i nieużytków) mniejszej niż wynosiła norma obszarowa, określona w art. 2 ust. 1 lit. e w/w dekretu (100 ha) bo liczącej tylko [...] ha oraz, iż wchodziły w jego skład lasy o powierzchni [...] ha. Podkreślano ponadto, że majątek ten został całkowicie zalesiony zamiast przeznaczenia go na cele przewidziane w art. 1 ust. lit. e dekretu PKWN.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty