25.06.2021

Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2021 r., sygn. I OSK 334/21

Z art. 13 ust. 1 i 2, art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci jednoznacznie wynika, że przyznanie świadczenia wychowawczego na dany okres wymaga złożenia wniosku, przy czym ustawa określa początkowy i końcowy okres przyznania uprawnienia do tego świadczenia oraz wskazuje, w jakim przedziale czasowym należy złożyć wniosek na dany okres świadczeniowy. Zatem o prawie do świadczenia orzeka się wyłączenie na wniosek, a świadczenie przyznawane jest od momentu złożenia wniosku. Wniosek złożony po upływie okresu świadczeniowego uznać należy za bezskuteczny.

Teza od Redakcji

Dnia 25 czerwca 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia NSA Marian Wolanin po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 13 października 2020 r., sygn. akt II SA/Bk 657/20 w sprawie ze skargi D. Ł. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego o wypłatę świadczeń wychowawczych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w [...], wyrokiem z dnia

13 października 2020 r. (sygn. akt II SA/Bk 657/20) - orzekając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: "p.p.s.a.") - oddalił skargę D. Ł. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr

[...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o wypłatę świadczeń wychowawczych.

W skardze kasacyjnej, zaskarżając powyższy wyrok w całości, D. Ł. zarzuciła Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w [...] naruszenie:

1. prawa materialnego, tj.: art. 16 ust. 9 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci poprzez jego błędne niezastosowanie, polegające na pominięciu następującego stanu faktycznego sprawy, a mianowicie sytuacji, w której skarżąca D. Ł. złożyła w dniu 10 marca 2017 r. wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego, który został w dniu 1 września 2017 r. przesłany do rozpoznania do Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej celem ustalenia czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i został finalnie rozpoznany dopiero przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] kwietnia 2020 r. w której stwierdzono, że w sytuacji skarżącej D. Ł. nie mają zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, co powinno skutkować - zgodnie z powyżej wymienionym przepisem - ustaleniem prawa do świadczenia wychowawczego od momentu złożenia wniosku oraz stwierdzeniem, że D. Ł. w wyniku niepotrzebnie toczącego się postępowania przed Wojewodą [...]utraciła możliwość złożenia wniosku na okres świadczeniowy 2019/2020 i wypłatę świadczenia za okres 1 paździenika 2019 do 30 kwietnia 2020 r.;

2. przepisów postępowania, wpływające na wynik sprawy, a mianowicie art. 61a § 1 k.p.a. poprzez nieuzasadnione jego zastosowanie w niniejszej sprawie i uznanie, iż oczywistym jest, że niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania o wypłatę świadczeń wychowawczych za okres od 1 października 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. z powodu uregulowania zawartego w art. 18 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, ponieważ skarżąca złożyła wniosek o przyznanie jej świadczenia dopiero w dniu 27 maja 2020 r., w sytuacji, gdy organy obu instancji oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w [...] powinny wziąć pod uwagę fakt, że skarżąca była faktycznie pozbawiona możliwości złożenia wniosku o przyznanie świadczenia wychoawczego, ponieważ jej wniosek złożony w dniu 10 marca 2017 r. był rozpatrywnany przez Wojewodę [...] do 2020 r. i ostatecznie został rozstrzygnięty w dniu [...] kwietnia 2020 r., co powinno skutkować uznaniem, iż wniosek skarżącej o wszczęcie postępowania administracyjnego wypłatę jej świadczenia wychowawczego za okres od 1 października 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. nie jest oczywiście bezpodstawny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne