09.07.2021

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2021 r., sygn. III OSK 2458/21

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia NSA Teresa Zyglewska po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 września 2019 r. sygn. akt II SA/Gl 510/19 w sprawie ze skargi G. M. na postanowienie Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia potwierdzającego przymusowe zatrudnienie w ramach zastępczej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 16 września 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 510/19, oddalił skargę G. M. na postanowienie Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w [...] z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia potwierdzającego przymusowe zatrudnienie w ramach zastępczej służby wojskowej.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji w dniu [...] listopada 2017 r. do Wojskowej Komendy Uzupełnień w [...] wpłynął wniosek G. M., w którym zwrócił się o wydanie zaświadczenia organu wojskowego potwierdzającego rodzaj i okres wykonywania przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1373) - dalej: "ustawa", bowiem jako poborowy w ramach ochotniczego werbunku do pracy w górnictwie przepracował 20 miesięcy w Kopalni "[...]" w [...], co jest równoznaczne z odbyciem zasadniczej służby wojskowej i przeniesieniem do rezerwy.

Wojskowy Komendant Uzupełnień w [...] postanowieniem z dnia [...] listopada 2017 r., nr [...], odmówił wydania zaświadczenia o żądanej treści. Postanowienie to zostało utrzymane w mocy przez organ II instancji. Następnie, w wyniku wniesionej skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. akt IV SA/Gl 259/18, uchylił zaskarżone postanowienie oraz postanowienie organu I instancji. Uzasadniając wyrok Sąd stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie organy nie przeprowadziły w sposób wnikliwy i wyczerpujący postępowania wyjaśniającego w celu wydania zaświadczenia, naruszając przy tym przepisy K.p.a. Sąd wskazał, że w toku ponownego postępowania, organy wojskowe stosując się do dyrektyw K.p.a., powinny podjąć szersze działania dowodowe, a w szczególności wystąpić o opinię do Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, do archiwum państwowego i innych instytucji oraz ustalić, czy istnieją ewentualni świadkowie mogący potwierdzić wykonywanie i warunki wykonywania przez skarżącego pracy w warunkach przymusu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty