Wyrok NSA z dnia 14 października 2021 r., sygn. II OSK 3619/18
Jeżeli strona zgłosiła wykonanie robót budowlanych objętych w rzeczywistości obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę dopuszcza się samowoli budowlanej podlegającej ocenie na podstawie art. 48 prawa budowlanego.
Teza od Redakcji
Dnia 14 października 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka (spr.) Protokolant asystent sędziego Aleksandra Tokarczyk po rozpoznaniu w dniu 14 października 2021 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. D. i P. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 czerwca 2018 r. sygn. akt VII SA/Wa 2104/17 w sprawie ze skargi E. D. i P. D. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 7 czerwca 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 2104/17, po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. D. i P. D. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] lipca 2017 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki budynku letniskowego, o wymiarach dłuższych boków 7,30 m x 7,10 m wraz z zadaszonym tarasem o wymiarach dłuższych boków 3,50 m x 9,20 m, zlokalizowanego na działce nr ew. [...] w miejscowości K., gm. J., oddalił skargę.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyli E. D. i P. D., zaskarżając go w całości.
Na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 p.p.s.a. zaskarżonemu wyrokowi zarzucono naruszenie przepisów prawa materialnego oraz przepisów postępowania mające wpływ na wynik sprawy, tj.:
i) art. 1 § 2 p.p.s.a. oraz art. 3 § 2 p.p.s.a. oraz art. 141 § 4 p.p.s.a., polegające na wadliwym wykonaniu obowiązku kontroli Decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego pod względem jej zgodności z prawem, tj. art. 28, art. 29, art. 48 i art. 49 Prawa budowlanego oraz art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w szczególności polegające na całkowitym nieodniesieniu się do podnoszonej przez skarżących możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy celem przeprowadzenie legalizacji, w sytuacji gdy zgoda, o której mowa w art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zawarta była w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym uchwałą Rady Gminy J. nr [...] z dnia [...] listopada 1994 r., który utracił moc na podstawie art. 67 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, z późn. zm.), co doprowadziło do oddalenia skargi przez sąd, podczas gdy skarga bezsprzecznie zasługiwała na uwzględnienie, gdyż ani organy, ani sąd pierwszej Instancji nie uwzględniły treści art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, całkowicie pomijając treść tego przepisu, wnioski i uprawnienia wynikające z tego przepisu;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty