Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2021 r., sygn. II OSK 3256/18
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. akt II SA/Wr 73/18 w sprawie ze skargi K. J. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu z dnia [...] listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie nakazu odtworzenia rozebranego fragmentu drogi 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od K. J. na rzecz [...] sp. z o.o. z siedzibą w Z. kwotę 490 (czterysta dziewięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt II SA/Wr 73/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. J. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z [...] listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie nakazu odtworzenia rozebranego fragmentu drogi, uchylił zaskarżoną oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z [...] października 2017 r., nr [...] oraz zasądził od [...]Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz skarżącego kwotę 997 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B., działając z urzędu na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane decyzją z [...] października 2017 r., nr [...] nakazał K. J. - inwestorowi robót budowlanych polegających na rozbiórce fragmentu drogi, zlokalizowanej na działkach nr [...],[...],[...] i [...] w miejscowości L., doprowadzenie opisanego fragmentu drogi do stanu poprzedniego - poprzez odtworzenie rozebranego fragmentu drogi o szerokości około 6,5 m i długości około 90 m z kostki betonowej wraz z krawężnikami. W ocenie organu I instancji, wobec wykonania samowolnej rozbiórki fragmentu drogi, stanowiącego dojazd do myjni samochodowej firmy [...] sp. z o.o., co stwarza realne zagrożenie dla użytkowników tej drogi i oznacza również, że droga jest w nieodpowiednim stanie technicznym, uniemożliwiającym korzystanie z tego obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, koniecznym stało się doporowadzenie obiektu do stanu zgodnego z prawem. Od powyższej decyzji odwołanie wniósł K. J. zarzucając naruszenie art. 3 pkt 9, art. 29 ust. 2 pkt 5 i art. 50 ust. 1 pkt 1prawa budowlanego, poprzez uznanie, że utwardzona część działek stanowi drogę, a nie utwardzenie powierzchni gruntu będące urządzeniem budowlanym, co w konsekwencji doprowadziło do uznania, że jego rozbiórka wymaga decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, a tym samym zasadne stało się wydanie decyzji określonej w art. 51 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego. Ponadto zarzucił naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć wpływ na wynik sprawy, tj. art. 77 § 1 k.p.a., poprzez nieprzeprowadzenie dodatkowego postępowania w celu uzupełnienia materiału dowodowego w sprawie, tj. brak ustalenia w toku prowadzonego postępowania czy na przeprowadzenie inwestycji w postaci dojazdu do myjni zostało wydane pozwolenie na budowę, art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. w zw. z art. 140 k.p.a. w zw. z art. 144 k.p.a. poprzez prowadzenie postępowania podlegającego obligatoryjnemu zawieszeniu z uwagi na toczące się przed Sądem Rejonowym w J. postępowanie o ochronę naruszonego posiadania (sygn. akt [...]).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty