08.09.2021

Wyrok NSA z dnia 8 września 2021 r., sygn. II OSK 319/21

Budowlane prawo

 

Dnia 8 września 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski po rozpoznaniu w dniu 8 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 września 2020 r., sygn. akt VII SA/Wa 687/20 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2020 r., znak: [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia wykonania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 września 2020 r., sygn. akt VII SA/Wa 687/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na zaskarżoną decyzję Wojewody [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia wykonania robót budowlanych. Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.

Decyzją z dnia [...] września 2019 r., nr [...], Prezydent [...] wniósł sprzeciw do zgłoszenia budowy ogrodzenia działki nr ew. [...] od strony ul. [...].

Pismem z 22 lipca 2019 r. skarżący zgłosił zamiar wykonania ww. ogrodzenia o wysokości 3,20 m na słupkach stalowych zabetonowanych w gruncie. Organ I instancji postanowieniem z [...] lipca 2019 r., nr [...], na podstawie art. 30 ust. 5c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.), nałożył na zgłaszającego roboty budowlane obowiązek uzupełnienia zgłoszenia w zakresie określonym w art. 30 ust. 2 i 3 Prawa budowlanego. W związku z bezskutecznym upływem wyznaczonego 21-dniowego terminu organ I instancji ww. decyzją, na podstawie art. 30 ust. 5 Prawa budowlanego, wniósł sprzeciw do przedmiotowego zgłoszenia.

Odwołanie od ww. decyzji wniósł skarżący.

Zaskarżoną decyzją Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Organ odwoławczy ocenił, że przedmiotowa inwestycja wymagała dokonania zgłoszenia i nie zakwestionował konieczności uzupełnienia braków zgłoszenia (celem ustalenia odległości ogrodzenia od pasa drogowego drogi publicznej, jak i od terenu kolejowego) z tego względu, że w zgłoszeniu nie doprecyzowano w sposób wyraźny zakresu i sposobu wykonywania robót budowlanych, stosownie do treści art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego. W tych okolicznościach organ II instancji ocenił, że 21-dniowy termin do wniesienia sprzeciwu rozpoczął bieg 23 lipca 2019 r. Jednak postanowienie wydane na podstawie art. 30 ust. 5c Prawa budowlanego i wysłane w trakcie biegu ww. terminu, przerywa jego bieg. Ponadto organ wskazał, że ww. postanowienie zostało doręczone stronie skarżącej w trybie doręczenia zastępczego na podstawie art. 44 K.p.a. ze skutkiem doręczenia 19 sierpnia 2019 r. Powyższe oznacza, że 21-dniowy termin na uzupełnienie zgłoszenia wskazany w ww. postanowieniu upłynął 9 września 2019 r. Organ odwoławczy dodał, że nie podziela stanowiska odwołującego, iż korespondencja została skierowana na nieprawidłowy adres, inny niż wskazany w zgłoszeniu. W zgłoszeniu został podany jedynie adres inwestora, natomiast na dołączonym do zgłoszenia dokumencie pełnomocnictwa figurował adres pełnomocnika, na który organ I instancji prawidłowo skierował ww. postanowienie. Początkowym dniem biegu terminu, o którym mowa w art. 30 ust. 5 Prawa budowlanego, był w sprawie dzień następny po bezskutecznym upływie terminu wskazanego w postanowieniu, tj. 10 września 2019 r., kończył się on natomiast z dniem 1 października 2019 r. W tych okolicznościach organ I instancji wniósł sprzeciw do zgłoszenia, która to decyzja, jak ustalił organ odwoławczy, została nadana w urzędzie pocztowym 19 września 2019 r., a zatem wniesienie sprzeciwu nastąpiło z zachowaniem 21-dniowego terminu, o którym mowa w art. 30 ust. 5 Prawa budowlanego. Organ odwoławczy zwrócił też uwagę, że w dniu 26 sierpnia 2019 r. nastąpiło przesłanie mailem skanu ww. postanowienia pełnomocnikowi inwestora, który potwierdził odbiór skanu. Niemniej w ocenie Wojewody przesłanie skanu nie można uznać za skuteczne doręczenie w rozumieniu art. 39 K.p.a., który nie miał w sprawie zastosowania. Ta wadliwość nie mogła mieć jednakże wpływu na rozstrzygnięcie, albowiem nie wpłynęła na zachowanie terminu do wniesienia sprzeciwu przez organ.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne