23.07.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2021 r., sygn. II GSK 829/19

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 12 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 26/19 w sprawie ze skargi R.P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R.P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 12 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 26/19 oddalił skargę R.P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2018 r. w wyniku odwołania skarżącego utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] grudnia 2016 r., którą Naczelnik Urzędu Celnego w P. wymierzył skarżącemu karę pieniężną: w wysokości 24000 zł z tytułu urządzania gier na automatach Csani nr [...] i Csani nr [...] poza kasynem gry, to jest w lokalu [...] w P., należącym do spółki cywilnej [...]. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy stwierdził, że w na hazardowy charakter urządzenia o nr [...] wskazuje protokół z eksperymentu oraz sprawozdanie z badań tego urządzenia z dnia 24 maja 2017 r., a urządzenia o nr [...] sprawozdanie z badań z dnia 25 maja 2017 r. Wynika z nich, że gry rozgrywane są na urządzeniach do gier, które mają charakter losowy zawierając w sobie jednocześnie element losowości, a otrzymane wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli grającego. Tym samym gry prowadzone na badanych urządzenia zawierają się w definicji gier na automatach określonej w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm.). Organ odwoławczy nie podzielił stanowiska skarżącego w przedmiocie nieuwzględnienia materiału dowodowego, który wskazuje na inny charakter zatrzymanych urządzeń oraz konieczność wyłączenia na mocy art. 7a Prawa bankowego stosowania przepisów ustawy o grach hazardowych do kontrolowanych urządzeń. Skarżący został uznany za urządzającego gry, bowiem czerpał zysk w wysokości określonego procentu od sumy przychodów uzyskiwanych z eksploatacji automatów. Za bezzasadne organ uznał też zarzuty bezpodstawnego zastosowania przepisów ustawy o grach hazardowych do osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne