Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2021 r., sygn. II GSK 2026/18
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Izabella Janson (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 27 września 2018 r., sygn. akt II SA/Rz 855/18 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 27 września 2018r., sygn. akt II SA/Rz 855/18 na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018r., poz. 1302 ze zm., obecnie Dz.U. z 2019r., poz. 2325, dalej: "p.p.s.a.") oddalił skargę [...] (dalej też: "strona", "skarżący", "strona skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie (dalej też: "DIAS", "organ II instancji", "organ odwoławczy") z [...] maja 2018r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
WSA w Rzeszowie w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku przyjął następujący stan faktyczny:
W dniu 19 czerwca 2013r. funkcjonariusze CBŚ w Rzeszowie w związku z toczącym się postępowaniem karnym przeprowadzili przeszukanie w lokalu [...][...] mieszczącym się przy ul. [...] w [...]. W trakcie kontroli stwierdzono, że w lokalu zainstalowane były dwa urządzenia do gier o nazwie [...] nr [...] i [...] nr [...], które zostały zabezpieczone i poddane oględzinom. Na jednym z zabezpieczonych urządzeń ([...] nr [...]) uczestniczący w czynnościach kontrolnych, funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] przeprowadzili eksperyment z gier w celu ustalenia, czy są to automaty do gier w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2009r., Nr 201 poz.1540 ze zm., dalej: "u.g.h."). Z przebiegu eksperymentu sporządzono protokół w którym stwierdzono, że gra na urządzeniu odbywa się w sposób losowy bez możliwości zatrzymania gry w wybranym przez prowadzącego eksperyment momencie, a do uruchomienia gier na urządzeniu niezbędne jest zakredytowanie odpowiednią kwotą pieniędzy, co odpowiada definicji z art. 2 ust. 5 u.g.h. Jak ustalił organ I instancji skarżący, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą [...] w [...], zakupił przedmiotowe automaty od [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...], czego dowodem jest faktura VAT nr [...]. Będąc właścicielem ww. urządzeń skarżący wydzierżawił je [...] Sp. z o.o. w celu prowadzenia z ich użyciem działalności gospodarczej przez inny podmiot wskazany w umowie, tj. "[...]" [...]. Z tego tytułu, w świetle umowy dzierżawy kiosków, skarżący również czerpał dochody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty