Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2021 r., sygn. II GSK 666/18
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA: Wojciech Kręcisz Sędzia NSA: Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA: Urszula Wilk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej sprawy ze skargi kasacyjnej A. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia (...) listopada 2017 r. sygn. akt VIII SA/Wa 490/17 w sprawie ze skargi A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia(...)października 2016 r., nr (...) w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9 listopada 2017 r., sygn. VIII SA/Wa 490/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia (...) października 2016 r. nr (...) w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Funkcjonariusze Urzędu Celnego w R. (...) czerwca 2014 r., na Stacji Paliw położonej w (...)ujawnili dwa włączone do sieci i gotowe do eksploatacji automaty do gier. W miejscu kontroli przeprowadzono eksperymenty na spornych automatach, które wykazały, że urządzano na nich gry w sposób sprzeczny z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471; dalej: u.g.h.).
Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z (...) maja 2016 r. wymierzył skarżącej jako osobie urządzającej gry na automatach w lokalu niebędącym kasynem gry, karę pieniężną w wysokości 24.000 zł.
Dyrektor Izby Celnej decyzją z (...) października 2016 r. utrzymał w mocy tę decyzję. Jako podstawę rozstrzygnięcia organ powołał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.; dalej: o.p.) w związku z art. 91 oraz art. 2 ust. 3 i ust. 4, art. 3, art. 6 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i art. 89 ust. 2 pkt 2 u.g.h. Wywiódł, że gry urządzane na automatach wypełniały przesłanki z art. 2 ust. 3 w zw. z art. 2 ust. 4 u.g.h. Skarżąca nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna gry, o której mowa w art. 6 ust. 1 u.g.h., ani innego zezwolenia. Urządzała gry na automatach poza kasynem gry, gdyż udostępniła określoną powierzchnię w lokalu, umożliwiła wprowadzenie automatów i ich użytkowanie przez graczy. Gdyby nie zgoda skarżącej na zawarcie takiej umowy do urządzania gier poza kasynem gry by nie doszło. Automaty były włączane i wyłączane przez pracowników stacji paliw. W przypadku wyczerpania pieniędzy w automacie mąż skarżącej dzwonił osobiście do osób, które wstawiły automaty, informując o problemie. Organ odwoławczy wskazał także, że skarżąca otrzymywała kwotę 1.000 zł miesięcznie za wynajem trzech metrów powierzchni lokalu, co wskazuje na korzyści większe niż z samego wynajmu powierzchni na przeciętne cele działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty