22.04.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2021 r., sygn. II GSK 864/18

Gry losowe; Kara administracyjna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Krzysztof Dziedzic (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 grudnia 2017 r., sygn. akt III SA/Łd 572/17 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 18 grudnia 2017 r., sygn. akt III SA/Łd 572/17, po rozpoznaniu skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry, uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi na rzecz [...] kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi decyzją z dnia [...] kwietnia 2017 roku utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi z dnia [...] czerwca 2016 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej w kwocie [...] zł z tytułu urządzania gier na automacie [...], poza kasynem gry, tj. w lokalu [...] w [...] przy ulicy [...]. Z uzasadnienia decyzji wynikało, że w dniu [...] stycznia 2014 roku funkcjonariusze Urzędu Celnego II w Łodzi przeprowadzili kontrolę lokalu [...] w [...]. W lokalu znajdowało się jedno włączone i udostępnione dla grających urządzenie do gier [...] bez numerów i oznaczeń. W wyniku eksperymentu stwierdzono, że urządzenie spełnia przesłanki określone w art. 2 ust. 3 i 5 ustawy o grach hazardowych. W sprawie za "urządzającego" uznać należy skarżącego, który w swoim lokalu gastronomicznym prowadził działalność i dodatkowo czerpał zyski z tytułu urządzania gier na automatach. Skarżący nie posiada zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. [...] zapewnił warunki do korzystania z automatu przez wydzielenie powierzchni w celu wstawienia automatu. Przyjął również obowiązek identyfikowania i sprawdzania tożsamości klienta oraz weryfikowania wieku osób korzystających z urządzenia, aby korzystały z niego wyłącznie osoby pełnoletnie. Umowa zawarta przez wydzierżawiającego [...] ma charakter umowy o wspólnym przedsięwzięciu. Wysokość czynszu dzierżawy zależna jest od wysokości przychodu uzyskiwanego z eksploatacji urządzenia i wynosi 40% od sumy wpłat i wypłat uzyskiwanych z tej eksploatacji, a zatem skarżący partycypuje w zyskach osiąganych z urządzanego przedsięwzięcia, czyli osiąga korzyści nie tylko z samego tytułu dzierżawy powierzchni, ale głównie z ilości urządzanych gier.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne