Wyrok NSA z dnia 29 lipca 2021 r., sygn. II GSK 1514/18
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Andrzej Kuba po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K.A. i G.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Łd 255/18 w sprawie ze skarg K.A. i G. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza solidarnie od K.A. i G.M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 29 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Łd 255/18 oddalił skargi K. A. i G. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi zaskarżoną decyzją z [...] stycznia 2018 r. w wyniku odwołania skarżących utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] sierpnia 2015 r., którą Naczelnik Urzędu Celnego [...] w Łodzi wymierzył skarżącym karę pieniężną w wysokości 24000 zł z tytułu urządzania gier na automatach Csani JPM i Csani bez numeru poza kasynem gry, to jest w lokalu [...] mieszczącym się w Ł. przy [...]. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy stwierdził, że w na hazardowy charakter kontrolowanych urządzeń wskazują wyniki eksperymentów przeprowadzonych przez funkcjonariuszy celnych, zgodnie z którymi gry prowadzone na kontrolowanych urządzeniach zawierały element losowości, bowiem grający nie miał wpływu na wynik gry, a zatem spełniały definicję gier na automatach określoną w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm.). Z umowy dzierżawy powierzchni użytkowej zawartej w dniu 5 grudnia 2013 r. pomiędzy [A], reprezentowaną przez A. G., a skarżącymi wynika, że skarżący wydzierżawili część powierzchni kontrolowanego lokalu w celu zainstalowania ww. automatów, których zasady działania były znane właścicielom lokalu. Poprzez wyrażenie zgody na zainstalowanie automatów do gier w swoim lokalu, wskazanie optymalnego miejsca na zainstalowanie automatów, aby były widoczne i atrakcyjne dla klientów, otwieranie lokalu dla swoich klientów, w tym także dla osób grających na automatach, zasilenie automatów w energię elektryczną pozwalającą na niezakłóconą ich pracę, skarżący zostali uznani za urządzających gry na automatach poza kasynem gry, w związku z czym podlegali karze pieniężnej na podstawie art. 89 ust. 2 pkt 2 ustawy o grach hazardowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty