29.06.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. II GSK 1311/18

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Krzysztof Dziedzic po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 1 marca 2018 r., sygn. akt II SA/Rz 63/18 w sprawie ze skargi A.B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od A.B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 1 marca 2018 r., sygn. akt II SA/Rz 63/18 oddalił skargę A.B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2017 r. w wyniku odwołania skarżącego utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] listopada 2016 r., nr [...], którą Naczelnik Urzędu Celnego w K. wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 12000 zł, z tytułu urządzania gier na automacie o nazwie Csani Money Transfer, poza kasynem gry. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy stwierdził, że w dniu 23 kwietnia 2013 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w R. przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie gier hazardowych, w lokalu o nazwie [...] w K., prowadzonym przez C.D. W lokalu tym ujawniono ww. urządzenie. W związku z awarią systemu nie można było przeprowadzić na nim eksperymentu, wobec czego urządzenie zostało poddane badaniu, w ramach prowadzonego postepowania karno-skarbowego, w Laboratorium Celnym Izby Celnej w P. - jednostce upoważnionej przez Ministra Finansów. Zgodnie ze sprawozdaniem z tych badań, urządzenie to umożliwiało rozgrywanie na nim gier losowych, których wyniki są nieprzewidywalne i niezależne od woli grającego. Spełniało więc definicję automatu do gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 471). Ponadto możliwość rozgrywania nowych gier za otrzymane punkty sprawia, iż urządzenie spełniało przesłanki z art. 2 ust. 4 ustawy o grach hazardowych. W trakcie postępowania ustalono, że skarżący świadczył usługi serwisowe, odnoszące się do tego automatu, to jest napełniał je w razie potrzeby gotówką, dokonywał jego bieżących napraw, a także dysponował kluczem do niego. W ocenie organów, poprzez wskazane wyżej czynności, skarżący zabezpieczał i umożliwiał realizację procesu związanego z urządzeniem gier, poprzez udostępnianie urządzenia do eksploatacji, a tym samym stwarzał odpowiednie warunki do udziału w grach na tym automacie poza kasynem gry. Dlatego został uznany za urządzającego gry na ww. automacie poza kasynem, w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy o grach hazardowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne