09.09.2021 Podatki

Brak prawa do odliczenia VAT przy fikcyjnych fakturach - Wyrok NSA z dnia 9 września 2021 r., sygn. I FSK 295/18

Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeśli wystawione faktury VAT dotyczą fikcyjnych transakcji mających na celu oszustwa podatkowe. Organy podatkowe mogą korzystać z dowodów zebranych w innych postępowaniach bez konieczności ich powtarzania, o ile są one istotne dla sprawy i zgodne z przepisami prawa.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 9 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 4 października 2017 r. sygn. akt I SA/Sz 483/17 w sprawie ze skargi C. S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 29 marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. S.A. w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 4 października 2017 r., I SA/Sz 483/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę C. Spółki Akcyjnej (poprzednia nazwa: K. S.A.) z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z 29 marca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2006 r. (opisany wyrok i powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w internetowej bazie orzeczeń CBOSA).

1.2. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu ww. wyroku przyjął, że zebrany w sprawie materiał dowodowy stanowił podstawę do stwierdzenia, iż skarżąca w 2006 r. uczestniczyła w łańcuchu transakcji, które miały fikcyjny charakter. Materiał ten - zdaniem Sądu - dawał podstawy do przyjęcia przez organ odwoławczy w kwestionowanej decyzji, że skarżąca świadomie brała udział w tychże transakcjach mających na celu oszustwa podatkowe, na co wskazują przede wszystkim zeznania Z. G. - ówczesnego prezesa jednoosobowego zarządu skarżącej spółki. W konsekwencji Sąd stwierdził, że organy podatkowe w niniejszej sprawie miały podstawy do uznania, iż skarżącej - wobec treści art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej: u.p.t.u. - nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych na rzecz skarżącej przez S. S.A. (C. S.A.), obecna nazwa: I. S.A. i naliczenia podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ww. ustawy w odniesieniu do faktur VAT wystawionych przez skarżącą na rzecz tego kontrahenta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne