09.11.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2021 r., sygn. III FSK 1724/21

W przypadku nienależnie otrzymanego zwrotu podatku VAT bieg terminu przedawnienia jest ograniczony stosownie do art. 70 § 1 O.p., przy czym pięcioletni okres przedawnienia należy liczyć najwcześniej od daty otrzymania zwrotu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), Protokolant Marta Ćwiklińska, , po rozpoznaniu w dniu 27 października 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych T. G. oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 1016/18 w sprawie ze skargi T. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki 1) uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej pkt. 1 i oddala w tym zakresie skargę; 2) oddala skargę kasacyjną T. G.; 3) uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej pkt. 3; 4) zasądza od T. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej kwotę 730 (słownie: siedemset trzydzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 1016/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi T. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności byłego prezesa zarządu wraz ze spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2011 r. i 2012 r. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia 19 lipca 2017 r. nr [...], [...] w części orzekającej o solidarnej odpowiedzialności byłego prezesa zarządu wraz ze spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za listopad 2011 r. i w tym zakresie umorzył postępowanie podatkowe, natomiast w pozostałym zakresie skargę oddalił oraz zasądził od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz skarżącego kwotę 997 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Sąd pierwszej instancji w pierwszej kolejności zbadał, czy nie doszło do przedawnienia zobowiązania z tytułu VAT za sporny okres w stosunku do dłużnika głównego, czyli do spółki, i w tym zakresie stwierdził, że zaległości wynikające za poszczególne okresy od lutego do kwietnia 2012 r. uległyby przedawnieniu z końcem 2017 r. jednak organ dokonał skutecznego przerwania biegu terminu przedawnienia skuteczną czynnością egzekucyjną w postaci zajęcia rachunku bankowego spółki zgodnie art. 70 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm., dalej: O.p.). W pozostałym zakresie Sąd uznał, że nastąpiło przedawnienie nienależnego zwrotu podatku powstałe w wyniku złożonej deklaracji za listopad 2011 r., które to w ocenie Sądu nastąpiło z końcem 2016 r. Zatem w tym zakresie organy nie miały podstawy do przeniesienia odpowiedzialności za zaległości spółki za ten okres na skarżącego. Sąd umorzył zatem postępowanie podatkowe jako bezprzedmiotowe w tym zakresie. W pozostałym zakresie Sąd stwierdził, że organy prawidłowo oceniły spełnienie przesłanek warunkujących orzeczenie o solidarnej odpowiedzialności skarżącego za zaległości podatkowe spółki z tytułu podatku VAT za okres od lutego do kwietnia 2012 r. i zasadnie przypisały mu odpowiedzialność na podstawie art. 116 § 1 O.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne