Wyrok NSA z dnia 26 maja 2021 r., sygn. I FSK 575/21
Inne; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 61/20 w sprawie ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 30 października 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2014 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od M. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 2775 (słownie: dwa tysiące siedemset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
1.1. Wyrokiem z 6 listopada 2020 r. w sprawie III SA/Wa 61/20 ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w W. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: DIAS) z 30 października 2019 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej: NUS) z 28 czerwca 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2014 r. i umorzył postępowanie administracyjne (opisany wyrok i powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w internetowej bazie orzeczeń CBOSA).
1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy w uzasadnieniu opisanego wyżej wyroku podał, że zaskarżoną decyzją DIAS utrzymał w mocy decyzję NUS z 28 czerwca 2019 r., którą określono skarżącej wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy za maj 2014 r. DIAS argumentując swoje rozstrzygnięcie wskazał, że skarżąca w maju 2014 r. nabywała towary (polietylen FABS) od A. Sp. z o.o., a także usługi księgowe, najmu pomieszczeń biurowych, artykułów biurowych, programu komputerowego [...]. W tym zakresie nie stwierdzono nieprawidłowości, a co za tym idzie nie zakwestionowano powyższych nabyć. Towar nabyty od A. Sp. z o.o. został następnie sprzedany do W. s.r.o. z siedzibą w Republice Czeskiej, na okoliczność czego skarżąca w maju 2014 r. wystawiła 2 faktury z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT). Organ odwoławczy przyjął jednak, iż faktury te w rzeczywistości dokumentowały dostawę towarów na terytorium kraju, nie były zaś fakturami dokumentującymi wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów do podmiotu z Czech. Z poczynionych w sprawie ustaleń wynikało bowiem, że opisany w fakturach towar był wprawdzie wywożony na teren Czech, jednak bez rozładunku powracał na terytorium kraju. Zdaniem DIAS S. P. - Prezes Zarządu skarżącej spółki, miał świadomość uczestnictwa w procederze pozorowanego wywozu towarów do Czech w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Skarżąca nie przedłożyła jakichkolwiek dowodów w zakresie weryfikacji czeskiego kontrahenta, w szczególności, co do posiadanych dokumentów rejestrowych. DIAS uznał ponadto, że skarżąca nie dokonywała jakiejkolwiek kontroli wywozu i dostarczenia towarów do nabywcy na terytorium innego kraju UE; ukierunkowała swoją działalność jedynie na sprzedaż towarów zakupionych od znanych jej podmiotów funkcjonujących od lat na rynku tworzyw sztucznych, na rzecz zarejestrowanego w biurze wirtualnym w Czechach podmiotu, którego właściciel zajmuje się działalnością transportową i udziałem w wyścigach motocyklowych, nie będąc podmiotem rzeczywiście działającym na rynku tworzyw sztucznych. W związku z powyższym DIAS przyjął, że skarżąca z naruszeniem art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), dalej: u.p.t.u., w przypadku zakwestionowanych transakcji zastosowała 0% stawkę VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty