25.06.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2021 r., sygn. I FSK 552/21

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Adam Nita (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz "V. [...]" sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 110/20 w sprawie ze skargi "V. [...]" sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 5 listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od grudnia 2014 r. do kwietnia 2015 r. oraz zabezpieczenia na majątku podatnika należności podatkowych oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

W wyroku z 6 listopada 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 110/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę V. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwanej dalej Spółką, Stroną, Podatnikiem lub Skarżącym) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (w dalszej części uzasadnienia określanego mianem Organu odwoławczego lub Organu II instancji) z 5 listopada 2019 r., nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od grudnia 2014 r. do kwietnia 2015 r. oraz zabezpieczenia na majątku podatnika należności budżetowych.

Stan faktyczny sprawy, ustalony przez Sąd I instancji na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego przez Organ odwoławczy, przedstawia się następująco. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. (zwany dalej Naczelnikiem Urzędu Skarbowego lub Organem I instancji) określił Spółce przybliżoną kwotę nienależnego zwrotu z tytułu podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od grudnia 2014 r. do kwietnia 2015 r. wraz z odsetkami za zwłokę. Jednocześnie, zabezpieczył on na majątku Strony zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okres od grudnia 2014 r. do kwietnia 2015 r., wraz z odsetkami za zwłokę. Przyczyną tego rozstrzygnięcia było zaangażowanie Skarżącego w obrót towarem w postaci kawy i maszynek do golenia. W ocenie Organu I instancji, podzielonym następnie przez Organ odwoławczy, działania te prawdopodobnie stanowiły element zorganizowanego procederu polegającego na pozorowanych transakcjach w celu popełnienia oszustwa podatkowego, którego celem było otrzymanie zwrotu podatku od towarów i usług, nieodprowadzonego na wcześniejszym etapie łańcucha transakcyjnego. W konsekwencji przyjęto, że Spółka nieprawidłowo wykazała kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w rozliczeniach podatkowych w podatku od towarów i usług za okres od grudnia 2014 r. do kwietnia 2015 r., które zadeklarowała do zwrotu na rachunek bankowy. Dlatego, Naczelnik Urzędu Skarbowego określił Stronie przybliżoną kwotę nienależnego zwrotu z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące, wraz z odsetkami za zwłokę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne