Wyrok NSA z dnia 23 września 2021 r., sygn. I FSK 173/18
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 września 2017 r. sygn. akt I SA/Bd 264/17 w sprawie ze skargi P.G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P.G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 7.500 (słownie: siedem tysięcy pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 6 września 2017 r., sygn. akt I SA/Bd 264/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę P.G. (dalej "Strona" lub "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (dalej "organ" lub "organ odwoławczy") z 19 grudnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2012 r.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji za prawidłowe i znajdujące potwierdzenie w zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym uznał zawarte w decyzji wnioski organu, że Strona w sposób nieuprawniony skorzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez E. sp. z o.o. (dalej "E."), C. [...] oraz D. [...] (dalej łącznie jako "firmy D.J.") tytułem dostawy metali szlachetnych (blacha i granulat złota, wyroby ze złota, tj. biżuteria - złom). Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało, że sporne faktury nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych, a jedynie pozorowały istnienie takich transakcji. Skarżący zaś brał w nich udział ze świadomością ich oszukańczego charakteru, czego również - w ocenie Sądu - dowodzi zgromadzony w sprawie materiał dowodowy. W rezultacie zakwestionowania nabycia towaru z ww. źródeł organ zasadnie podważył również rzetelność faktur sprzedaży wystawionych przez Stronę na rzecz L. sp.j. (dalej "spółka L."), mających dokumentować dalszą sprzedaż tego samego towaru, i zastosował do przedmiotowych faktur rozwiązanie prawne przewidziane w art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej "ustawa o VAT".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty